Ralitní investice: Česko je atraktivní
V prvním pololetí letošního roku byli na českém komerčním nemovitostním trhu nejaktivnější investoři z Jižní Koreje. Mezi jejich akvizice patří například Florenc Office Center, Main Point Pankrác či pět kancelářských budov v komplexu Waltrovka. Apetit Korejců tímto nekončí, spíše začíná. „Roli hraje výhodný směnný kurz mezi eurem a jihokorejským wonem. Navíc rozdíl v riziku mezi investováním v České republice a západní Evropou vnímají Korejci jako úplně minimální,“ řekl na diskusním setkání Stavebního fóra David Sajner, vedoucí oddělení prodeje nemovitostí v Knight Frank.
Zatímco v loňském roce tvořily investice Jihokorejců v Česku pouhá dvě procenta, letos podle údajů za první pololetí již zástupci republiky z východní Asie ukrajují z koláče 39 %. A v pořadí „národů“ tak suverénně vedou. Na druhém až třetím místě obvykle končí naši sousedé z Německa. „V rámci diverzifikace má Českou republiku ve svém portfoliu každý významnější fond,“ vysvětluje D. Sajner.
Bezpečná střední Evropa
Stránky novin dlouhodobě plní zprávy kolem vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Brexit má samozřejmě vliv i na realitní investice. „Brexit je pro střední Evropu skvělá zpráva, vyžene totiž investory z Velké Británie. Západní Evropa je moc drahá, naopak střední Evropa je pro investice ideální, je tu bezpečno a Česká republika nabízí znatelně vyšší zhodnocení oproti západním trhům,“ objasňuje aktuální situaci D. Sajner. Čísla ukazují, že letošní rok má zatím našlápnuto překonat ten předchozí, objem investičních transakcí v Česku roste.
Na našem trhu jsou dlouhodobě nejvyhledávanějším sektorem kancelářské budovy. Letos je však zřetelná značná investiční aktivita v hotelovém segmentu. V něm se za první pololetí u nás uskutečnilo devět velkých transakcí v odhadované celkově hodnotě 500 milionů euro. Na ústupu je naopak „retail“ – obchodní centra měla svůj boom v roce 2017, od té doby objem transakcí v tomto segmentu klesá.
Moskva: vysoké výnosy, velké riziko
Tradičně jsou pro investory velmi atraktivní kancelářské budovy. V Evropě jsou takové investice nejvýnosnější v Moskvě. Výnosová míra tady v prvním pololetí 2019 dosahovala téměř 10 %. Na druhé příčce za ruskou metropolí je rumunská Bukurešť, třetí pak maďarská Budapešť. Praha je s „yieldem“ těsně nad 4 % na osmém místě. „Výnosová míra kanceláří je nejvyšší v Moskvě, ale je tam samozřejmě vyšší riziko,“ tvrdí D. Sajner.
Co se týče cen kancelářských nemovitostí, v tomto ohledu vede londýnský West End, kde se metr čtvereční dnes prodává za takřka 35 000 eur. Následují švýcarský Curych a francouzská Paříž. V Praze podle údajů společnosti Knight Frank vyjde metr čtvereční na více než 5 000 euro, což stačí na 18. místo v Evropě. Rozdíl mezi Prahou a West Endem je tak sedminásobný.
Tomáš Kafka
Související články
- Návrat do (jiných) kanceláří
- ČR: prudký pokles realitních investic
- Kanceláře PO epidemii a PŘED krizí
- Síla českých investorů roste
- Realitní investice: nadějné vyhlídky do roku 2022
- Praha: kancelářský trh ožívá
- Pražské kanceláře 2022: minimum nových projektů
- Objem realitních investic vzrostl
- Poptávka po pražských kancelářích vzrostla
- Proměny kancelářské práce – a jak na ně!