Luka Living – úspěšný (nájemní) experiment
Nabízí se 215 bytů s dokončením v září tohoto roku a 75 % z nich už je obsazeno – takový report by jistě potěšil každého developera rezidenčních projektů. Luka Living jsou ovšem v této oblasti počinem výjimečně unikátním – nabízí totiž nové byty nikoli ke koupi, ale k pronájmu. Zájem klientů a obchodní úspěch proto v tomto případě váží dvojnásob.
Před pár lety avízovaný projekt nájemního bydlení se co do výstavby teprve blíží do finále. Ale už nyní lze konstatovat, že u nás ještě stále krok do neznáma, tedy nabídnout nové byty k pronájmu, se investorovi – je jím „koupelnová“ společnost SIKO – podařil.
Zájem o kompletně vybavené byty (nejde jen o kuchyně, sanitu apod., nábytek je ve všech místnostech) je zjevně velký, což je i důsledek aktuální situace na pražském bytovém trhu – Luka Living shodou okolností přichází na trh v pravou chvíli. Tady totiž vzhledem k mizivé nabídce letí ceny nových bytů vzhůru, následovány tzv. secondhandem a pak samozřejmě i úrovní nájmů v celé Praze.
Na této vzestupné cenové vlně se projektu Luka Living zkrátka daří, byť je spíše dražší. „Ceny se samozřejmě liší podle atraktivity bytu, ale obecně lze říci, že jsme úrovní nájmů 10 – 15% nad pražským průměrem,“ říká Tomáš Kašpar, vedoucí projektu. Ten v něm zúročuje své zkušenosti z realizace podobného počinu společnosti CTR na pražském Albertově. Prakticky v Luka Living nájemník zaplatí 11 eur na metr čtvereční a měsíc, když na poplatky za služby a energie se zálohově účtuje 70 Kč na metr a měsíc. Stojí za zmínku, že budova je naprojektována v energetickém standardu A.
Smlouvy jen na rok
Tři čtvrtiny už pronajatých bytů, jichž je celkem 215, signalizují, že trh je schopen i tyto ceny bez problémů akceptovat. Zájem jistě podpořila i skutečnost, že takřka polovina bytů v budově s 15 nadzemními podlažími má dispozici 1 + kk. „Smlouvy uzavíráme zatím na jeden rok, a to přesto, že drtivá většina klientů by chtěla smlouvy na tři či pět let. Chceme si totiž ponechat možnost reagovat ať už na trh a ceny, tak na případnou negativní morálku nájemců,“ říká T. Kašpar.
Zdá se, že na první pohled jen málo atraktivní místo – sídliště Lužiny, součást Jihozápadního města – poptávku nijak negativně neovlivnila. Možná je tomu dokonce naopak. Lokalita má řadu nepopiratelných výhod – je odtud kousek do blízkého Prokopského údolí i další zelených území, v okolí je slušná nabídka služeb včetně například několika školek a hlavně – budova Luka Living je doslova na metru, nájemník z něj do svého bytu dojde takřka „suchou“ nohou.
Už zmíněné služby nabídne také vedlejší dům, který je pro obyvatele Luka Living stejně blízko jako metro. Někdejší nevzhlednou betonovou kostku investor rekonstruuje a bude nejen pro samotný nájemní dům představovat jistotu nejen základních služeb. Originální je konečně architektonická podoba projektu. Jde o výškovou (15 nadzemních podlaží), esovitě prohnutou budovu s ustupujícími patry – práce ateliéru CAMA Architekti.
SIKO – nový developer!
Nájemní projekt Luka Living na trh zjevně přichází v pravou chvíli a takřka miliardová investice se vyplatila – dnes se počítá s hrubým výnosem ve výši 5 – 5,5 %. Investor je každopádně spokojen a nikterak nepomýšlí na prodej – naopak má v chodu dva další projekty nájemního bydlení , a to na Vinohradech a poblíž Karlova mostu – Francouzská Rental Apartments a Charles Bridge Residence. „Chtěli bychom se na pražském trhu etablovat jako developer a provozovatel kvalitního nájemního bydlení,“ říká k tomu Víťa Vala ze společnosti SIKO, jehož development zjevně těší.
Petr Bým
Související články
- Česko hledá vizi své budoucnosti (II)
- Petr Palička, Penta: S potížemi musíme počítat
- NSZ: novela může vyvolat zmatky
- Zásady spolupráce obcí s investory urychlí výstavbu
- Pražské kontribuce aneb diskuse konečně zbarvená do RUDa
- Hotelová Praha: staré problémy, nové kapacity
- Nájemní bydlení v českém balení (II.)
- Lednové reality: doba bilancí a plánů
- Nájemní bydlení v českém balení (I.)
- Realitní investice: nadějné vyhlídky do roku 2022