22. 2. 2016

Do Lannova paláce se vrací život

Po osmi měsících od zahájení prací byla pod taktovkou společnosti FINEP dokončena rekonstrukce Lannova paláce v pražské Havlíčkově ulici, tedy v centru města, naproti Masarykovu nádraží. Sídlo v unikátní historické budově našly společnosti spadající pod FINEP HOLDING. Kromě FINEPu samotného, který dosud sídlil v paláci Koruna na Václavském náměstí, je to také realitní kancelář Maxima Reality.

„Celková výše investice do záchrany Lannova paláce dosáhla 70 miliónů korun. Rozhodně to stálo za to – unikátní budově v centru města se podařilo nejenom vrátit její původní podobu, decentně vylepšenou moderními technologiemi potřebnými pro fungování kanceláří, ale také do paláce navrátit život. Jsme rádi i za to, že po desítkách let byly odstraněny zábrany v uliční části budovy, její okolí se stalo průchozí a přirozeným způsobem se opět začlenilo do lokality. Historický odkaz na um rodu Lannů a architekta Ullmanna je tak opět naplněn,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP.

Investice do emocí

„Jsem rád, že se do centra Prahy vrací čeští investoři jako je firma FINEP a jiné. Citlivě a konstruktivně se zapojují do obnovy našeho kulturního dědictví včetně jeho udržitelného rozvoje. Rekonstrukce Lannova paláce probíhala plně v souladu se záměry památkové péče,“ hodnotí rekonstrukci Jiří Skalický, ředitel odboru památkové péče magistrátu hl. města Prahy. Jeho slova odráží dění v posledních letech, kdy byly mj. přestavěny budovy Na Příkopě 14 , Jungmannova 15 či Jindřišská 16.

id24441-03-02 Neorenesanční budovu firma FINEP získala v poptávkovém řízení od jejího vlastníka – České strany sociálně demokratické – v roce 2014, a to do dlouhodobého pronájmu. Společnost FINEP původně zamýšlela Lannův palác opravit a nabídnout k pronájmu. Po opakovaných návštěvách jejich akcionářů v objektu ale došlo k přehodnocení tohoto záměru. „Přiznávám, že nakonec převážily emoce a objekt nás natolik zasáhl, že jsme se rozhodli udělat z něj vlastní sídlo,“ říká Tomáš Pardubický a dodává: „Řídili jsme se základním pravidlem – vše historické, co v budově je, obnovíme a zachováme pro budoucnost.“

Historické konotace

Na pozemku nedaleko centra města vládl stavební ruch víceméně od nepaměti. První záznam o zástavbě na tomto místě pochází už z roku 1431. Pro moderní dějiny lokality byl ovšem klíčovým momentem rok 1857, kdy pozemek koupil významný pražský podnikatel Vojtěch Lanna. Ten tady nechal vystavět palác s byty, obchody i reprezentačními prostorami.

id24441-02 Původní stavbu architekta V. I. Ullmanna později do modernější podoby přestavěl architekt J. Schulz, autor mnoha významných pražských budov včetně Rudolfina či Uměleckoprůmys­lového muzea. Přitom se budova paláce rozšířila ještě o sousední dům. Poslední, respektive předposlední významnou úpravou Lannova paláce byla výstavba loubí směrem do Hybernské a později i do Havlíčkovy ulice, k níž došlo až po II. světové válce.

Rozvojová lokalita

Dnes po kompletní rekonstrukci palác nabízí celkem 3 000 m2 užitné plochy, z čehož více než polovinu tvoří kanceláře a zbytek prostory, kde se počítá především s restaurací – ta bude netradičně umístěna v podzemí. Na opačném pólu budovy je nepochybně velmi atraktivním prvkem střešní terasa.

id24441-04 „Okolí Masarykova nádraží je jednou z pražských lokalit, v jejíž další rozvoj věříme. Jsme proto rádi, že můžeme být jedním z prvních investorů s dokončeným projektem v lokalitě,“ říká Tomáš Pardubický. Během příštích let by se okolí paláce mělo zásadním způsobem změnit. Společnost Penta tady plánuje velkorysou výstavbu a nedávno už pro ni získala i první potřebné pozemky od Českých drah. První blok nových budov by měl podle plánů vzniknout v ulici Na Florenci naproti komplexu Florentinum. Penta chce od drah dále odkoupit pozemky přesahující plochu 22 000 metrů čtverečních – v lokalitě by měla vyrůst celá nová čtvrť. FINEP tak díky své investici získal důstojné a moderní sídlo na adrese, jejíž renomé se bude časem zvyšovat.