Hotel Intercontinental v proměnách
Prostor v okolí pražského hotelu Intercontinental čekají úpravy, které zahrnují rozšíření veřejných prostranství kolem budovy, propojení Pařížské ulice s nábřežím a zlepšení dopravy. Součástí plánu je stavba na přilehlehlém náměstí Miloše Formana. A v plánu je i rekonstrukce interiérů brutalistické stavby.
Hotel v pražské památkové rezervaci letos v lednu koupila společnost R2G od slovenské skupiny Best Hotel Properties. R2G na podobu úprav celé lokality uspořádala soutěž, ve které nakonec uspělo české architektonické studio TAK vedené Markem Tichým. Připravilo studii, na jejímž základě nyní vznikne dokumentace pro povolení stavby, o něž chce společnost požádat co nejdříve. První odhady nákladů na úpravy okolí hotelu jsou 30 milionů eur (765 milionů korun).
Povltavský open-space
Celá oblast by se podle představ nových majitelů měla propojit a otevřít lidem. Projekt počítá s tím, že se stávající krytý bazén hotelu přesune a na jeho místě vznikne nové náměstí mírně pod úrovní Pařížské ulice. To bude tunelem skrz val nábřeží propojeno s Vltavou, půjde tedy o faktické prodloužení Pařížské až k řece. Prostor před vchodem do hotelu se má změnit na městskou třídu s alejí stromů a obchodním parterem a na střeše přemístěného bazénu má vzniknout zelená terasa se zahrádkou nové restaurace.
Kromě toho projekt navrhuje stavbu proskleného objektu na náměstí Miloše Formana na rohu Pařížské a Bílkovy ulice – plány zástavby na této piazzetě v minulosti vyvolávaly odpor odborníků i veřejnosti. Projekt nových majitelů hotelu počítá s tím, že na novou budovu s půdorysnou plochou 380 metrů čtverečních budou navazovat další drobné objekty, ve kterých mají být obchody, kavárny či kulturní prostory. Na samotném náměstí, které má podle projektu plochu 4 600 metrů čtverečních, chtějí majitelé vybudovat památník československého filmu.
Více prostoru, zeleně i vody
Jedním z hlavních důvodů, proč společnost vybrala návrh českých architektů, je podle managementu R2G výrazné rozšíření prostranství, která jsou přístupná veřejnosti. Jejich plocha se má zvýšit o 40 %. Navíc plán počítá s výsadbou zeleně, zelenými střechami a vodními prvky.
Podstatné je také předpokládané zlepšení dopravy. „Návrh odklání vjezdy a výjezdy do garáží z náměstíčka, takže doprava nebude obtěžovat lidi jako doposud. Řeší také chaotické parkování na piazzetě,“ uvedl Jakub Dyba z R2G. Do garáží by se řidiči podle projektu měli nově dostat z Dvořákova nábřeží. Z náměstí má rovněž zmizet objekt ventilace garáží, který nyní zabírá jeho velkou část.
Změny čekají i hotel
Podle Jakuba Dyby změny čekají i fungování hotelu. Společnost R2G nyní finalizuje dohodu s novým operátorem hotelu. Pak přijde na řadu příprava projektu rekonstrukce interiérů. Vzhledem k tomu, že majitelé chtějí zachovat původní podobu brutalistické budovy z roku 1974, se úpravy nedotknou její vnější podoby.
Celý projekt ocenil první náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček: „Těší mě, že tato vysoce kvalitní architektura je znovu v českých rukách. Vlastníci jsou pro mne zárukou, že hotel nepotká stejný osud jako Transgas.“
SF/pb
Související články
- Glosář Petra Hermana: Budeme chránit torza nebo stavět hodnotnou architekturu?
- Petr Palička, Penta: S potížemi musíme počítat
- NSZ: novela může vyvolat zmatky
- Zásady spolupráce obcí s investory urychlí výstavbu
- Pražské kontribuce aneb diskuse konečně zbarvená do RUDa
- Hotelová Praha: staré problémy, nové kapacity
- Nájemní bydlení v českém balení (II.)
- Lednové reality: doba bilancí a plánů
- Nájemní bydlení v českém balení (I.)
- Realitní investice: nadějné vyhlídky do roku 2022