V čem nám blockchain pomůže?
„Lidé si myslí, že blockchain vyřeší skoro všechno. To ale nedává smysl, je to hloupost,“ rázně prohlásil na konferenci Real Estate Market Spring 2019 Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. O blockchainu se totiž v poslední době mluví jako o všeléku: má vyřešit klimatické změny, Brexit, fake news, chudobu či rakovinu. Tak horké to však není.
Co je vlastně blockchain? Zjednodušeně řečeno, jde o decentralizovanou databázi, ve které jsou navždy uloženy různé záznamy. Ty se vytvářejí online prostřednictvím internetu. Výhody jsou například v bezpečnosti (je to dosud neprolomená technologie), spolehlivosti (díky decentralizaci) a sdílení informací přímo mezi uživateli (není tedy potřeba zprostředkovatel v podobě banky, notáře atd.). Do databáze lze ukládat jakékoliv informace, takže i smlouvy apod.
Blockchain v praxi
U nás se o propagaci technologie blockchainu snaží dvě sdružení: Blockchain Connect Czech Alliance a Blockchain Republic. Jejich ambicí je vzdělávat firmy i zástupce státní správy, otevřít diskusi nad legislativním rámcem využití této technologie v ČR, podporovat její zavádění a dosáhnout reálného využití blockchainu.
Úspěšná implementace blockchainu se už povedla obchodní síti Walmart. Ta sleduje původ a cestu potravin od svých farmářů právě skrz blockchain. Stejný postup jde využít i u takových věcí jako je zlato, diamanty, obrazy nebo víno – blockchain databáze dokáže sledovat a ukládat informace o jejich pohybu a uchovávat kopie jejich certifikátů i s obrázky ve vysokém rozlišení.
Technologie blockchainu také stojí i v pozadí nejrůznějších kryptoměn, jako je bitcoin, ethereum a další. Tyto digitální měny mají ambici v budoucnu nahradit staré dobré peníze.
Kontraband a transparentnost
V souvislosti s bitcoinem se mluví o možném financování drog, zbraní nebo nejrůznějších nelegálních činností. To však ne tak úplně platí. „Bitcoin je transparentnější než hotovost. Když si koupíte zbraň za bitcoiny, bude to zapsáno v blockchainu, bude tam vidět vaše IP adresa, jste tam dohledatelní. U hotovosti ne. Jsou ale i altcoiny, kde majitel zůstává skrytý,“ objasnil situaci na konferenci Real Estate Market Spring 2019 František Kudrna. Ten se živí jako realitní makléř a dokáže zprostředkovat nákup či prodej nemovitostí právě za bitcoiny. Problém je ovšem podle něj v jejich volatilitě, nicméně realitní transakce, realizované v kryptoměnách, se už údajně stávají běžnou věcí.
ČÚZK sází na digitalizaci
Blockchain začíná pronikat i do katastrální agendy. Zatím ovšem spíše ve světě – zřejmě nejdále jsou v Estonsku, kde s využitím blockchainu spustili tamní katastr nemovitostí pod názvem „E-Land Register“. Pokusy o implementaci probíhají i ve Švédsku a Gruzii. Jak ale na konferenci řekl Karel Večeře, předseda ČÚZK, český katastr má ve střednědobém výhledu jiné plány a úkoly. Řeší hlavně provázanost s registrem obyvatel a osob, zlepšování kvality technických údajů či plošné pokrytí ČR technickými mapami krajů. Jedním z nejdůležitějších úkolů tohoto resortu byla digitalizace katastrálních map. „V roce 1993 byla digitalizace katastru nulová. Nyní jsou informace z katastru digitalizované a proto velmi snadno dostupné,“ konstatuje K. Večeře.
Tomáš Kafka
Související články
- Petr Palička, Penta: S potížemi musíme počítat
- NSZ: novela může vyvolat zmatky
- Zásady spolupráce obcí s investory urychlí výstavbu
- Pražské kontribuce aneb diskuse konečně zbarvená do RUDa
- Hotelová Praha: staré problémy, nové kapacity
- Nájemní bydlení v českém balení (II.)
- Lednové reality: doba bilancí a plánů
- Nájemní bydlení v českém balení (I.)
- Realitní investice: nadějné vyhlídky do roku 2022
- Bytová Praha má za sebou rok rekordů