7. 11. 2014

Stavebnictví včetně bytové výstavby hlásí oživení

Produkce českého stavebnictví podle údajů Českého statistického úřadu v září meziročně vzrostla o 9,5 % (v přepočtu podle pracovních dní toto zvýšení činilo 8,2 %), a to po srpnovém a červencovém poklesu. Podle čísel ČSÚ se v devátém měsíci tohoto roku se začalo stavět i více bytů, a to meziročně o 7,2 %, zatímco ovšem dokončeno jich bylo o 6,7 % méně bytů než ve stejném měsíci loni – čísla dobře ilustrující tehdejší a současnou náladu na trhu, ekonomice a koneckonců v celé společnosti.

Poslední bilance dlouho a těžce zkoušeného stavebního sektoru, který byl donedávna snad jediným v Unii, jemuž se nepodařilo po recesi nastartovat nový růst, naznačuje, že situace stavařů i v Česku se lepší – což dobře koresponduje s obecně pozitivnějším obrazem, který dnes česká ekonomika skýtá.

Smíšené pocity

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš nicméně příliš pozitivně aktuální statistiku nevnímá: „Zatímco mnozí ekonomové jásají nad každou desetinou procenta růstu, která podle nich znamená, že se stavebnictví odrazilo ode dna, stavbaři jsou ve svých prognózách opatrnější. Pro letošní rok očekáváme pomalý růst.“ Podle něj lze stabilnější zlepšení očekávat až v příštím roce: „Musí ale pokračovat investiční politika státu i privátních investorů a ochota občanů investovat do výstavby domů a bytů, podmíněná politickou atmosférou a ekonomickým vývojem ČR.“

Stavební září ve statistice

id23406-02.jpg

Další profesionálové jsou ale optimističtější. Například Milan Kratina ze skupiny Accolade, zaměřené ve spolupráci s developerem Panattoni na investice do průmyslových nemovitostí, míní, že rizika sice existují, zejména možnost ochlazení hospodářského růstu v zemích Unie, ale celkově poslední čísla ČSÚ potvrzují zlepšování hospodářské situace České republiky: „Dočkali jsme se i výrazného meziročního i meziměsíčního růstu průmyslové výroby, a to o 5,6 %, respektive o 4,5 %. Proto jsem přesvědčen, a poptávka po nových investicích v České republice to jasně potvrzuje, že solidní hospodářský růst si můžeme udržet i do budoucna.“

Skutečností je, že podobně dnes hodnotí vývoj i profesionálové z dalších segmentů developmentu, kde v současnosti jenom „retail“ nevykazuje výraznější známky oživení. A s větší aktivitou soukromého sektoru podle Jiřího Vacka z výzkumné společnosti CEEC Research koresponduje obrat ve sféře veřejné: „Zlepšení výkonu českého stavebnictví pomáhá zejména růst objemu zadaných veřejných zakázek. Stát za první tři čtvrtletí letošního roku zadal stavebním firmám zakázky za více než 88 miliard korun, což je nárůst o 22,7 % oproti minulému roku.“ Přitom ale J. Vacek poukazuje na riziko v podobě slabé projektové připravenosti: „V roce 2015 se očekává další, a již výraznější, zlepšení výkonu českého stavebnictví. Růst by měla zejména výstavba infrastruktury, na kterou jsou již rozpočty připravené. Možnou brzdou a výrazným rizikovým faktorem je ale nedostatek přidělených projektů.“ O to větší význam pro stavaře bude mít skutečnost, že domácí development projekty z realizaci připravené má, a to dokonce v té míře, že někteří jeho protagonisté už upozorňují na nebezpečí přehřátí trhu, což platí hlavně pro bytovou výstavbu.

Foto: Matthew Bowden