Rezidenční trendy: mezipředměstí a emancipace
Dlouhou dobu se na pražském trhu nových rezidencí nabízely pouze dvě možnosti: buď rodinný dům v satelitním městečku, nebo byt v užším či širším centru města. Komplexní bytové projekty budované v posledních letech na okrajích větších měst přinesly další možnost – bydlení na mezipředměstí. A dlouhou dobu také nové byty v Praze kupovali především muži a manželé – dnes to ale bývají stále častěji ženy.
Mezipředměstí se nachází na okrajích měst někde mezi městským centrem a předměstím. Rostou tady bytové domy, jejichž okolí disponuje občanskou vybaveností i dobrou dopravní dostupností centra, navíc svým obyvatelům nabízí přírodu doslova hned za domem. K životu v takových lokalitách se dnes uchylují nejen lidé z měst, ale i z příměstských satelitů.
Téměř polovina Čechů dává přednost bydlení na předměstí nebo kraji města. Oproti bydlení v centru je tady daleko méně dopravního provozu, hluku a anonymity v mezilidských vztazích. V satelitních městečkách na obyvatele většinou čeká denní několikahodinové dojíždění do práce, škol a školek, na kroužky a často i za nákupy. „Projekty na okrajích měst, na takzvaných mezipředměstích, jsou dnes plánovány tak, aby noví obyvatelé měli vše po ruce. Důležitá je i dopravní dostupnost. Z kraje města do centra trvá v Praze cesta jen čtvrthodinu,“ říká Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.
Dům není byt
Více než tři čtvrtiny Čechů považují za největší nevýhodu života ve městě nedostatek přírody, sportovního vyžití nebo dětských hřišť. To je často hlavním důvodem k přestěhování se do rodinného domu. Jenže obyvatelé měst si ale málokdy uvědomují, že rodinný dům kromě zahrady, tichých nocí a krásného okolí přináší také spoustu práce. „Rodinný dům musíte udržovat. Důležitý je jeho stav, pokud je starší nebo před rekonstrukcí, je náročnější na opravy a finance. Zahradu je nutné pravidelně sekat a starat se o ni po celý rok. V bytovém domě tyto činnosti, týkající se společných prostor, fasády, střechy, ale i údržby zeleně, zajišťuje správce,“ vyjmenoval rozdíly Tal Grozner.
Rodinný dům zkrátka není pro každého. Zato byty v novostavbách právě na mezipředměstích nabízejí svým obyvatelům komfort městského života a zároveň kontakt s přírodou. „Vedle moderních dětských hřišť najdete v těchto developerských projektech například nová školní zařízení, obchody, restaurace, ale i dostatek sportovního a kulturního vyžití. K bytu obvykle náleží terasa, balkon či předzahrádka. Výsledné bydlení tak bude splňovat přesně to, co daná rodina, pár nebo jednotlivec potřebuje,“ vysvětluje Tal Grozner.
Sousedské komunity
Někdy bývá důvodem stěhování z bytu do rodinného domku nedostatek místa. Lidem chybějí úložné prostory nebo nevyhovují dispozice místností. „V moderních bytových domech najdete širokou nabídku bytů s různým dispozičním řešením. Vyberou si tu mladé páry, jednotlivci, ale i rodiny s dětmi. Dispozice bytu je navíc možné po domluvě s developerem během výstavby pozměnit,“ popsal nabídku novostaveb Tal Grozner.
Skoro pětině Čechů vadí anonymita městského života, protože fungující sousedské vztahy jsou základem spokojenosti s bydlením. Právě developerské projekty na mezipředměstích lidi přiblíží nejen zpátky k přírodě, ale také k sobě navzájem. „Občanská vybavenost přímo v místě bydliště, školní zařízení a dostatek příjemných míst k setkávání přispívají k budování lepších sousedských vztahů. Obyvatelé nových bytových projektů na takzvaných mezipředměstích si mají kam zajít na kávu či sklenku vína. Večer si mohou společně zaběhat nebo se sejít ve fitness centru. Nemusí se bát pustit děti ven, jako třeba v centru města, protože tady na hřiště vidí přímo z okna,“ dodává Tal Grozner.
Ženy dominují pražskému trhu
Zatímco před devíti lety každý druhý byt v projektu Central Group koupil muž a třetinu tvořili manželské páry, data za první pololetí tohoto roku ukazují, že se situace za poslední roky výrazně změnila. V posledních třech letech mají největší zastoupení ženy s průměrným věkem 40 let. V polovině roku 2017 bylo zastoupení žen u koupě bytu 41%. Vyplývá to ze statistik společnosti Central Group, která loni prodala v Praze nejvíce bytů a na trhu se podílí 20 %.
Emancipovanost žen se tedy zjevně naplno projevuje už i v oblasti nemovitostí. Podle dat Central Group ženy coby kupující nových bytů v posledních třech letech v žebříčku stabilně porážejí muže. Přitom ještě před devíti lety byl podíl žen u nákupu nových bytů v Praze pouze šestinový.
„Myslím, že tento zajímavý trend si lze vyložit hned několika způsoby. Ženy se daleko více v posledních letech soustředí na svoji kariéru, a přestože mají obvykle nižší platy než muži, dovednou se bez problémů poměrně brzy postavit na vlastní nohy. Vlastní bydlení zároveň berou jako určitý vklad do budoucna,“ vypočetla důvody trendu výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. Ženy mohou v případě založení rodiny a následnému stěhování do většího rodinného bytu efektivně využít příjem z pronájmu bytu jako doplňkový zdroj rodinného rozpočtu.
K největšímu zlomu došlo v roce 2014, tedy v době, kdy ceny bytů v Praze teprve čekala jízda vzhůru. Tehdy mezi zákazníky Central Group výrazně ubyly zejména manželské páry, které kupují byt do společného jmění manželů. Meziročně se jednalo o propad o více než 15 % – a bude pokračovat. „Kvůli rostoucím cenám bytů v Praze nepředpokládám, že by se podíl kupujících z kategorie manželských párů zlepšil. Aktuální nedostatek bytů, vysoké ceny rodinných bytů a omezení na straně hypoték zcela jistě oživení u této cílové skupiny nepřinese,“ odhadla další vývoj M. Tomášková.
Z výzkumu Central Group současně vyplývá, že ženy hrají důležitou roli při vybírání společného bydlení manželskými páry. Role jsou většinou rozděleny tak, že muži řeší technické parametry bydlení a administrativu související s financováním, zatímco ženy jsou aktivní při výběru efektivního dispozičního řešení. „Hlavní slovo mají také u volby interiérového vybavení a záleží jim na celkovém sladění jednotlivých prvků. I proto tráví při návštěvě našeho klientského centra nejvíce času zejména ve vzorkovně, kde s našimi odborníky detailně probírají nejrůznější kombinace vnitřního vybavení,“ doplnila M. Tomášková.
Praha: trhu novostaveb dominují ženy
Pramen: Central Group
SF/pb
Související články
- Glosář M. Tomáškové: na obzoru další růst cen
- Největším problémem Pražanů je bydlení
- Povinné „odvody“ bytů obcím ceny nesníží
- Praha: 109 000 bytů před povolením
- Glosář M. Tomáškové: Pokles cen nových bytů nečekejme!
- Glosář T. Groznera: kde v Praze stavět?
- Central Group: byty pro investory
- Novela stavebního zákona všechny problémy nevyřešila
- Praha: bytové výstavbě dominuje silná trojka
- Vystaví ČNB průměrné domácnosti stopku na vlastní bydlení?