Praha: developerskou TOP-TEN vede Central Group
Společnost Central Group je v prvním čtvrtletí letošního roku největším rezidenčním developerem v Praze i celé ČR. Dvojkou na pražském trhu je Skanska Reality a na třetím následuje FINEP – jak vyplývá ze společných analýz trhu společností Trigema, Skanska Reality a Central Group, jejichž metodiku verifikoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).
Podle této metodiky se za prodané počítají jen byty v projektech s minimálně vydaným územním rozhodnutím. Z žebříčku největších developerů vzhledem k této změně vypadl Ekospol, který v ní standardně zajímal přední místo.
Podle statistik tria Central Group/Skanska Reality/Trigema bylo za první tři měsíce roku v Praze prodáno celkem 1 600 bytů – jednotek v projektech, které mají alespoň už platné územní rozhodnutí. Hlavně Central Group dlouhodobě kritizuje praxi, kdy někteří developeři prodávají byty v projektech, které existují jen na papíře a nemají ještě ani zdaleka vydané územní rozhodnutí. Znamená to, že se tak prodávají byty, u kterých hrozí, že ani nikdy povolení nezískají a nebudou postaveny.„Taková praxe samozřejmě nejen deformuje pohled na celý trh, ale především poškozuje zákazníky a pro slušné developery by měla být zcela nepřijatelná,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Tzv. rezervace bytů před vydaným územním rozhodnutím jsou spíše jen průzkumem potenciálního zájmu mezi zákazníky než závazným aktem předcházejícím skutečnému prodeji.
Firma Central Group prodala za 1. čtvrtletí 259 bytů, což je 16,2 % všech prodaných nových bytů v Praze a společnost tím jako jediný hráč na trhu překročil desetiprocentní podíl na prodeji. S více než stovkou prodaných bytů (s podílem 9,2 %, respektive 8,8 %) následují Skanska Reality a FINEP. Žádná z dalších developerských firem v Praze nepřekročila hranici 100 prodaných bytů.
TOP – TEN rezidenčních developerů v Praze (1. čtvrtletí 2016)
Eksopol se ihned po publikování tiskové zprávy společnosti Central Group ostře ohradil. Evžen Korec, šéf Ekospolu, Central Group nařkl z výrazné manipulace. Podle něj například statistiky společnosti Deloitte uvádějí, že Ekospol i letos během prvních dvou měsíců nejvíce bytů ze všech společností na trhu. E. Korec současně zpochybňuje i metodiku, na které se trio Central Group, Skanska Reality a Trigema dohodlo – její hlavní změnou je „nezapočítávání“ bytů v projektech, které ještě nemají územní rozhodnutí. Ignorování stovek bytů prodaných v takových projektech a i jinak počítat jen ty byty, za které klienti zaplatí za rezervaci minimálně 50 tisíc korun, ale podle E. Korce statistiky zkresluje.
Jediným cílem tohoto postupu je podle hlavy Ekospolu s největší pravděpodobností naplnit představu vedení Central Group, že jsou s velkým odstupem hlavním hráčem na trhu.
Foto: Roy Mattappallil
Související články
- Nové bydlení: chybí služby i obchody
- Rezidence: cesty ke klientovi
- Dušan Kunovský, Central Group: Každá vize musí být spojena s realitou
- Výprodej rezidenčních projektů
- Realitní březen: jedni plakali štěstím, druzí se zbláznili radostí
- Realitní leden: prognostici mlčí, praktici mluví, kostely jdou na buben a senioři jsou šťastní
- Realitní prosinec: hlupáci váhají, CPI Group nakupuje
- Development: třetina DPH pro obce!
- Největším problémem Pražanů je bydlení
- Praha: 109 000 bytů před povolením