O evropské kanceláře mají korporace menší zájem
Více než 70 % velkých nadnárodních firem (podniky s více než 1000 zaměstnanci) má v průběhu následujících dvou let v úmyslu přemístit některé ze svých stávajících provozních kapacit do nových zahraničních lokalit – takový je závěr průzkumu Colliers International European Office Occupier Survey 2013 (Průzkum mezi nájemci kanceláří v Evropě v roce 2013). Výzkum se zaměřil na priority společností v Evropě: řešení ekonomických problémů, personální strategie, expanzní a relokační plány. Odhalil ovšem, že Evropa je v současnosti z mnoha důvodů pro megakorporace poměrně neatraktivní lokalitou.
„Zpráva ukazuje, že chuť po expanzi předních společností je zaměřená na rychle rostoucí oblasti, zejména Asii. Lepší přístup na trh, levnější pracovní síla a zlepšující se dostupnost know-how byly hlavní hnací silou pro rozhodování o přeshraničním přemístění,“ konsttuje Guy Douetil, vedoucí oddělení korporátních služeb Colliers International v regionu EMEA. Průzkum ukazuje, že Asie je považována za nejlepší oblast pro růst s tím, že 30 % společností plánuje v následujících dvou letech rozšířit své aktivity v Číně a 25 % v Indii. Další rozvíjející se asijské země, zejména Thajsko, Malajsie, Indonésie, Vietnam a Filipíny, vykazují ještě větší zájem (přibližně 40 % respondentů), a to díky ekonomickému rozvoji a otevřenosti vůči zahraničním investicím.
Méně atraktivní Evropa
Naopak postoj globálních ekonomických hráčů vůči západní Evropě prokazuje její aktuálně výrazně menší atraktivitu. Více než 45 % dotázaných společností totiž očekává snížení úrovně svých aktivit všeho druhu právě na tomto kontinentu, respektive jeho části, zatímco expanzi na tomto teritoriu plánuje jen 23 % účastníků ankety.
Jana Vlková, vedoucí oddělení kancelářských prostor, Colliers International Česká republika, vysvětluje: „Hospodářské obtíže na Starém kontinentu z něj pro nadnárodní podniky dělají méně přitažlivou oblast. Ekonomický pokles některých evropských zemí spolu s obavami o schopnost evropských představitelů vytvořit plán nastartování hospodářského růstu na celém kontinentu jsou faktory, které ohrožují změnu těchto postojů.“
Zelená je drahá!
Podle 70 %, respektive 66 % respondentů jsou „back-office“ a výroba/montáž ty činnosti, které budou s největší pravděpodobností v nejbližší době určeny k relokaci. Firmy je zamýšlejí přesunout do rozvíjejících se ekonomik, kde mohou počítat s nižšími náklady včetně těch pracovních. Právě náklady téměř 60 % účastníků průzkumu uvedlo jako hlavní prioritu při výběru centrály, zatímco loni to bylo jen 50 %, tedy o 10 % méně. Ekonomická nejistota a pokračující snaha o přísnou kontrolu nákladů – to bude zjevně trend a jasná priorita pro VELKÉ korporace v následujících několika letech.
Jedním z hlavních „poražených“ byla podle výsledků průzkumu otázka udržitelného rozvoje – ve vztahu k trhu realit to představuje především téma zelených budov. Přestože většina respondentů uvedla, že a ekologické faktory hrají při jejich rozhodování o koupi a užívání nemovitostí důležitou roli, nebyli připraveni zaplatit za zelenou budovu více. „Tento rozpor by mohl skrývat různorodý přístup v závislosti na typu zvažované budovy a její funkci. Leccos naznačuje, že například u centrál nebo nejreprezentativnějších budov bude pravděpodobnější, že budou mít atributy zelené budovy spíše než sekundární nemovitosti, a to především z důvodu prestiže a image firmy,“ říká Guy Douetil.
Kam se budou korporace stěhovat
Související články
- Logistické perspektivy: mrakosklady a hluboká voda
- Obchod: on-line transakce komplikují výpočet nájemného
- Dublin se vrací na evropský kancelářský trh
- Evropa: popularita zpětného pronájmu roste
- Realitní listopad: rezidenční nadílka s předstihem
- Kanceláře: zaměstnanci chtějí prostor pro práci, zaměstnavatelé nízké náklady
- Globálním nákupním rájem je stále Londýn
- Zápas o nejlepší obchodní lokality
- „Industriál“: předkrizový rekord na dosah
- Praha je matka měst – a nadnárodních korporací také?