11. 8. 2011

Zemědrap

Earthscraper, soutěžní návrh mexického ateliéru BNKR Arquitectura, je pravým opakem mrakodrapu – v historické městské krajině Mexico City se doslova provrtává do srdce města.

Historické centrum města Mexico City se skládá z různých vrstev – měst postavených na sobě. Když Aztékové nejprve vstoupili do údolí Mexika, stavěli své pyramidy na jezeře. Jak rostla moc a velikost aztécké říše, rostlo i město v údolí. Když vyčerpali volný prostor, prostě na původních pyramidách začali stavět nové. Později Španělé na zbytcích aztéckých pyramid postavili své křesťanské chrámy a koloniální paláce. Mexico City je dnes jako obrovský vrstvený koláč: moderní velkoměsto postavené na základech koloniálního města, postaveného na pyramidách, které byly postaveny na jezeře.

Hlavní náměstí v Mexico City, známé jako „Zocalo“, má plochu 57.600 m2 (240m x 240m), což z něj činí jedno z největších na světě. Je ohraničené katedrálou, Národním palácem a vládními budovami. A právě Zocalo se ukázalo jako ideální místo pro Earthscraper – převrácený mrakodrap, který se zavrtává do země a odhaluje kořeny města.

id19767-02.jpgid19767-03.jpgid19767-04.jpg
id19767-05.jpgid19767-06.jpgid19767-07.jpg

Konstrukce je tvořena obrácenou pyramidou s centrální „dutinou“, aby všechny vnitřní prostory mohly využívat přirozeného osvětlení a větrání. Horních 10 podlaží by mělo zaujímat muzeum s aztéckým ceremoniálním komplexem, dalších 10 podlaží zabere nákupní centrum a v dalších 10 podlažích by měly být byty. Zbývajících 35 podlaží by pak měly obsadit kanceláře. Aby na náměstí mohly být zachovány všechny aktivity, které tu v průběhu roku probíhají (koncerty, politické projevy, open-air výstavy, kulturní akce či vojenské přehlídky), navrhují architekti centrální otevřený prostor zakrýt skleněnou podlahou/stropem – což umožní obyvatelům Earthscraperu být součástí všeho, co se děje nahoře. Pohodlné dopravní spojení obstará stanice metra v –3 podlaží.

Zdroj: ArchDaily