Vznikla nová asociace pro dlouhodobé nájemní bydlení
V Česku vznikla Asociace nájemního bydlení. Jde o sdružení provozovatelů dlouhodobého nájemního bydlení, které chce mimo jiné podpořit a garantovat základní etická pravidla v nájemních vztazích, chce být partnerem státním institucím. Dále hodlá pravidelně analyzovat situaci v nájemním bydlení v Česku i v Evropě. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident asociace Vítězslav Vala.
„Debata kolem placení a neplacení nájemného i série nejrůznějších vládních opatření kolem nájmů v době první koronavirové krize jasně ukázaly, že zájmy poskytovatelů nájemního bydlení i našich klientů musíme hájit jednotným a silným hlasem. Chceme i nadále jednat s ministerstvy, svazy, městy i obcemi o tom, jakým směrem se má bydlení v Česku ubírat,“ uvedl Vala.
Asociace má v současné době osm členů, kteří vlastní zhruba 56.000 nájemních bytů po celé republice. Mezi členy patří Heimstaden Czech, CPI Byty, Czech Home Capital, Správa investic a nemovitostí, Luka Residential, CIB Group, Finep Holding a fyzická osoba Tomáš Kašpar.
V porovnání se západními zeměmi je podíl nájemního bydlení v Česku výrazně nižší. Podle údajů poradenské společnosti Deloitte byl loni průměrný podíl nájemního bydlení v ČR 22,4 procenta, šlo zhruba o milion bytů. V porovnání s 30 evropskými státy Česku patřilo 12. místo. Nejvyšší podíl byl v Německu (50,8 procenta) a Dánsku (46,6 procenta). Naopak v Rumunsku, Slovinsku, Maďarsku a na Slovensku nedosahoval ani pěti procent.
Podle poradenské společnosti KPMG v Praze loni žilo v nájmu 32 procent obyvatel. Například v Londýně to bylo 49 procent, v Amsterdamu 70 procent, v Hamburku 76 procent, ve Vídni 78 procent a v Berlíně 84 procent.
Jak vyplývá z loňského výzkumu poradenské společnosti Partners, lidé bydlící v nájmu vydávají na bydlení v průměru o 1800 korun měsíčně více než ti, kteří bydlí ve vlastním. V nájmech přitom žijí spíše lidé s nižšími příjmy. Náklady spojené s bydlením představují u vlastníků 27 procent příjmů domácnosti, v nájmu u soukromníka je to 37 procent, ve státním nebo obecním bytě 31 procent.
Podle údajů developerské společnosti Trigema bylo na konci června nejvyšší nájemné v Praze, v průměru 319 korun za metr čtvereční. Následovaly Jihomoravský (254 korun) a Středočeský kraj (230 korun). Nejnižší bylo v Ústeckém (161 korun), Moravskoslezském (163 korun) a Karlovarském kraji (171 korun).
ČTK
Související články
- Brněnský Domoplan expanduje
- AFI sází na nájemní bydlení
- Praha má pravidla pro příspěvky developerů
- Development v Přelouči
- Praha zřídí Fond spoluúčasti investorů
- Na místě Transgasu bude bytový dům
- Olomouc: první byty projektu Šantovka Living
- Bytovou krizi nevyřeší méně dostupné hypotéky
- Realitní trh čeká zvyšování cen
- Praha: smlouvy o výstavbě na Nákladovém nádraží Žižkov