Vláda schválila novelu energetického zákona
Vláda schválila novelu zákona o hospodaření energií, která do české legislativy převádí evropskou směrnici o energetické náročnosti budov. Schválený právní předpis, bude-li potvrzen v parlamentu, představuje další krok k zajištění vyšších energetických standardů budov v České republice. Cílem směrnice je, aby se ke konci dekády stavěly domy s téměř nulovou spotřebou energie. Tým ekonoma Miroslav Zámečníka přitom spočetl, že ekonomický přínos tohoto posunu k vyšším energetickým standardům budov bude – při předpokladu 3% růstu cen energií – až 223 miliard Kč v průběhu 25 let.
Schválená novela obsahuje novou povinnost nechat si od příštího roku zpracovat průkazy energetické náročnosti. Tuto povinnost bude mít každý, kdo bude chtít prodat nebo nově pronajmout nemovitost. Budoucí kupující či možný nájemce díky průkazu energetické náročnosti získá ověřená čísla, jaké mohou být jeho roční náklady na energie. Průkazy by navíc měly být jednoduché, jednoznačné a nepůsobit zbytečně velkou finanční a administrativní zátěž pro vlastníky budov ani pro stát – to by mělo být nastaveno ve vyhlášce, kterou připravuje ministerstvo průmyslu.
Podobné štítky nyní informují o energetické náročnosti elektrických spotřebičů. Novostavby jsou tímto způsobem označovány od roku 2009. Štítky budou na nemovitosti instalovat kvalifikovaní auditoři a jejich cena by se měla pohybovat většinou v řádu jednotek tisíc korun, bude se však lišit podle velikosti nemovitosti. „Prostředky vynaložené na vypracování průkazu se budou lišit s ohledem na aktuální stav budovy. U starých budov se dají předpokládat náklady vyšší,“ uvedla specialistka na právo nemovitostí Ambruz & Dark/Deloitte Legal Lenka Němcová. Odborníci očekávají, že štítkování může přinést problémy například u majitelů, kteří nemají ke svým nemovitostem všechnu stavební dokumentaci. Upozorňují také, že majitelé nemovitostí náklady na energetické označení zřejmě promítnou do nájmů či prodejních cen. Novela zákona o hospodaření energií podle Němcové ovlivní realitní trh. „V praxi to může znamenat další finanční náklady při pronájmu nebo prodeji budovy nebo bytu,“ poznamenala.
Související články
- Energetické štítky vs. faktury
- Vláda podpořila návrh na změny energetických štítků
- Senát schválil energetické štítky
- Kancelářská Praha je stále více zelená
- Olympijský park v Praze
- Smíchov City nastartuje v roce 2018?
- Žižkovské nádraží: Praha 3 + Central Group versus Praha + Petra Kolínská
- Počet nemovitostí neexistujících institucí klesl
- Hradec Králové: radnice jedná s CTP Invest
- Výroba i spotřeba cementu loni rostla