Velké stavební investice má urychlit zvláštní úřad
Nový zvláštní úřad s týmem odborníků urychlí velké stavební investice státu typu dálnic nebo energetické infrastruktury. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) po schůzce s velkými investory řekla, že s takovým orgánem počítá připravovaný stavební zákon.
Dnes se běžně stává, že velkou stavbu celonárodního významu řeší malý stavební úřad, který se s podobně velkým projektem do té doby neměl šanci vůbec setkat.
Typickým příkladem může být podle K. Dostálové pražský okruh, který má na starosti stavební úřad v Uhříněvsi: „Já se snad ani nemohu zlobit na úřednici tohoto úřadu, že se spletla při obesílání účastníků řízení a musí se opakovat veřejné projednání, což přinese další zdržení stavby. Úřednice tohoto malého stavebního úřadu nemá a ani nemůže mít dostatek zkušeností se stavbou za deset miliard.“
Jeden z účastníků schůzky, generální ředitel ČEZ a první viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Daniel Beneš, uvedl, že za problém současného stavebního zákona považuje množství stavebních úřadů a dotčených orgánů a absenci jejich vzájemné koordinace a komunikace. Jako příklad uvedl snahu ČEZ, který pro zahájení procesu EIA (posouzení vlivu záměru na životní prostředí) pro nový jaderný blok v Dukovanech potřeboval získat vyjádření z hlediska územního plánu. Podle ředitele to trvalo více než rok.
Kromě ČEZ se dnešního jednání účastnily také další firmy, mimo jiné ČEPS, Správa železnic nebo Ředitelství silnic a dálnic.
ČTK
Související články
- Stavební zákon: přece jen posílení státní správy?
- Dostálová bude hájit stavební zákon
- Nový stavební zákon se vrací na MMR
- Kraje stále odmítají návrh stavebního zákona
- Kraje stále odmítají návrh stavebního zákona
- Nový stavební zákon míří do Sněmovny
- Nový stavební zákon už má paragrafové znění
- MMR má teze nového stavebního zákona
- Novela stavebního zákona od roku 2017?
- Novela stavebního zákona má zpoždění