T. Pardubický, FINEP: rekonstrukce nahradí výstavbu
V době, kdy pražské úřady téměř nevydávají stavební povolení, je prostor pro developery v rekonstrukcích starších budov. V současnosti sice rekonstrukce vyjde dráž než pořízení nového bytu, s rostoucími cenami nového bydlení se však tento trend začne měnit. V rozhovoru s ČTK to uvedl generální ředitel developerské společnosti FINEP Tomáš Pardubický. „Jsme přesvědčeni, že váha rekonstrukcí začne kvůli nedostatku nových bytů a při předpokládaném růstu jejich cen významně růst. A my do toho jdeme,“ řekl Pardubický. Zároveň připomněl, že průměrné stáří bytů v Praze je přes 50 let a obnova bytového fondu je pod jedním procentem. „To znamená, že při tomhle tempu by se bytový fond v Praze neobnovil ani jednou za sto let,“ dodal.
FINEP si nedávno udělal analýzu, jestli se ekonomicky vyplatí rekonstrukce nebo pořízení nového bytu. Pokud chce klient zrekonstruovat starý byt na parametry nového, vychází zatím nákup starého bytu spolu s rekonstrukcí dráž než pořízení nového bytu.To se ale podle Pardubického velmi brzy změní. „Ceny v Praze mají určitě potenciál k růstu. Během deseti patnácti let předpokládám zvýšení reálných cen v řádu desítek procent. V Praze jsou zatím ceny výrazně nižší než třeba v Mnichově, Vídni nebo Miláně. To jsou přitom podobně velká města se srovnatelným HDP na obyvatele,“ doplnil Pardubický. K tomu je podle něj třeba přičíst další faktory, jako například výrazně převažující poptávku po nových bytech nad nabídkou nebo pozitivní migraci.
FINEP působí na českém trhu od roku 1995, postupně rozšířil své aktivity také na Slovensko a do Mongolska. Zhruba dvě třetiny podnikání zabírá bytový development v Praze, necelé dvě třetiny výstavba kanceláří. Loni firma prodala 616 bytů, letos očekává podobná čísla. Zásobu pozemků Pardubický odhaduje na výstavbu bytů v řádu tisícovek. „Na trh dodáváme byty postupně v rozumném tempu, aby to odpovídalo možnostem. Těch limitů je více. Nejviditelnější je to u stavebních povolení. Za první pololetí na 12 z 22 pražských stavebních úřadů nebylo vydáno ani jedno,“ dodal T. Pardubický. Dalším faktorem jsou podle něj chybějící kapacity stavebních firem, které během krize propustily desítky tisíc zaměstnanců.
Související články
- T. Pardubický, FINEP: Česko v porovnání se Slovenskem i Mongolskem neobstojí.
- FINEP: loni tržby nad dvě miliardy korun
- Byty: místo výstavby rekonstrukce?
- FINEP: 500 družstevních bytů za pět let
- FINEP a Ungelt Group společně staví na Západním Městě
- FINEP zvýšil prodej bytů o 20 %
- FINEP chystá pro Barrandov šest stovek bytů
- E15: FINEP koupil pozemky po velkostatkáři Bečvářovi
- FINEP v Mongolsku
- FINEP koupil RK Maxima Reality