SVJ: posílení platících vůči neplatičům je nejisté
Přijetí senátorské novely, která by mohla zajistit platícím vlastníkům bytů podíl na uhrazení pohledávek po neplatičích, je nejisté. Senátní ústavně-právní výbor projednávání novely odložil, podle jeho předsedy Miroslava Antla (za ČSSD) chce znát rozbor dopadů novely. Sněmovna obdobnou úpravu již dříve odmítla.
„Je zde pořád snaha o to, aby ten návrh neprošel,“ řekla k tomu ČTK spoluautorka novely Jitka Seitlová (za KDU-ČSL a SZ). Důvodem je podle ní to, že návrh zasahuje do zájmů zástavních věřitelů. Poukázala na to, že aktuální návrh byl konzultován s Exekutorskou komorou i ministerstvy. „Nemůžeme lidi, kteří mají ve vlastnictví byty ve společenství vlastníků jednotek nebo v bytových domech, nechat bez právní ochrany,“ uvedla.
Novela se týká občanského soudního řádu, zákona o veřejných dražbách a insolvenčního zákona. Předložený návrh počítá s tím, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně, a to do 25 % výtěžku ve prospěch společenství vlastníků. Podle některých úprav by se mohl tento podíl snížit na deset procent.
V Česku je zaregistrováno více než 58 000 společenství vlastníků bytů, která spravují zhruba 1,3 milionu bytů. Seitlová s odkazem na údaje Českomoravského svazu bytových družstev uvedla, že zadluženo je kolem 22 000 vlastníků bytů a dlužná částka je zhruba 300 mil. Kč. „Vymahatelnost se pohybuje pod 65 %,“ podotkla senátorka
Dluhy podle Seitlové dopadají na vlastníky, kteří musejí hradit náklady k nájemnému navíc. Pokud byl byt zakoupen na hypotéku nebo zastaven do půjčky, dlužné částky se společenství nedočká. V exekuci nebo veřejné dražbě mají totiž přednost k uspokojení pohledávek zajištění věřitelé.
ČTK