Stavebnictví stále v krizi
Nedostatek velkých infrastrukturních zakázek a složité povolování nových staveb jsou podle analytiků hlavními důvody poklesu českého stavebnictví v loňském roce. Podepsala se na něm i vysoká srovnávací základna z roku 2015, kdy Česko dočerpávalo evropské dotace z programového období 2007 – 2013. Stavebnictví loni meziročně propadlo o 7,6 %, což je spolu s rokem 2012 nejhorší výsledek za posledních 16 let. Letos by se měl podle analytiků propad zastavit.
„Pozemní stavitelství zažívá pozvolný nárůst díky neutuchajícímu zájmu o komerční nemovitosti. Nicméně stále se musí potýkat s administrativními překážkami, které prodlužují start nových projektů. Naproti tomu inženýrské stavitelství zůstává i nadále v útlumu. Přetrvávající nedostatek zakázek, respektive jejich nepřipravenost zanechává tuto část stavebnictví v hluboké depresi,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše my měl být loňský vývoj stavebnictví alarmující zprávou pro českou vládu: „Ale zdá se, že jejich pozornost je upřena jiným směrem. Obávám se, že s přibližujícím se termínem voleb budou mít o osud stavebnictví ještě menší starost.“ Optimistou V. Matyáš není ani pro letošní rok, důvodem je podle něj objem zadaných veřejných zakázek.
Analytik Komerční banky David Kocourek nicméně pro letošek očekává růst produkce stavebnictví o 1,7 %. Obor se podle něj bude i nadále moci spolehnout na rostoucí poptávku po bydlení. Stavební firmy v Česku loni zahájily stavbu 5 870 bytů v bytových domech, meziročně o 14,3 %. V Praze, kde je bytová výstavba největší, počet těchto staveb meziročně klesl o 56,8 %. „Razantní snížení počtu zahajovaných bytů představuje pro stavebnictví zásadní problém. V dohledné době dvou, maximálně tří let se totiž negativně promítne do počtu dokončených bytů. Obrovská disproporce mezi zahájenými a prodanými byty se již nyní odráží v růstu cen nových bytů, loni o 19,5 % ,“ uvedl předseda představenstva developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.
Podle generálního ředitele konkurenčního Ekospolu Evžena Korce stojí za nízkým počtem zahájených staveb extrémní složitost povolovacího procesu. „Vždyť povolit větší bytový dům trvá i celou dekádu. V takovém prostředí se nedá reagovat na aktuální potřeby společnosti. Bohužel končící politická reprezentace s tímto stavem i přes opakované proklamace neudělala vůbec nic. A s blížícími se volbami bude situace ještě horší,“ uvedl E. Korec.
SF/pb
Související články
- Stavebnictví nabírá dech
- Stavebnictví: pokles trvá, ale zpomalil se
- Bytů se staví více, ale stále málo
- Výstavba bytů zachraňuje stavebnictví
- Stavebnictví má řadu problémů
- Vláda podpořila návrh na odklad účinnosti NSZ
- Problémy malých stavebníků narůstají
- Počet „zahájených“ bytů roste
- „Právní spory ve stavebnictví“ vycházejí už potřetí
- Stavebnictví letos poroste o 2,2 %