Rezidenční Praha: prodej novostaveb klesl
Podíl nejlepší trojice developerů na pražském bytovém trhu na konci loňského roku meziročně klesl o 4,3 procentního bodu na 31,1 %. Stejně jako v roce 2016 měla největší podíl na trhu firma Central Group (17,5 %). Skanska Reality zůstala třetí, na druhou příčku se místo FINEPu dostala společnost AFI. Vyplývá to ze společných statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group. Postavení v nejlepší desítce udržely také firmy YIT, Vivus a M&K Development, naopak nováčky v pražské rezidenční TOP 10 jsou Penta, Crestyl a JRD. Z tabulky také zmizely společnosti Daramis, Metrostav Development a Rezidence Veselská.
Počet nových prodaných bytů meziročně klesl o 17,3 % na 5 500 a současně se snížil i počet dostupných bytů v nabídce developerů o zhruba desetinu na 3 650. V polovině roku 2015 jich bylo téměř dvakrát tolik. „Bytů je nedostatek. Kvůli tomu, že se úřady buď bojí, nebo někdy dokonce nechtějí nové povolit, si většina zájemců připlatí o mnoho více, než v předchozích letech. V tomto směru zatím nevidíme žádný výraznější pokrok,“ řekl předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural.
Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci loňského roku meziročně vzrostla o 19,1 % na 85 223 korun za metr čtvereční. Zlom v cenovém vývoji nastal v polovině roku 2015. Od té doby vzrostly prodejní ceny nových bytů v Praze o 53,5 %. Od poloviny roku 2013 do konce pololetí 2015 přitom byty zdražily pouze o dvě procenta.
Nejlevnější byty jsou v Praze 4 a Praze 9, kde se průměrná nabídková cena pohybuje téměř pětinu pod průměrem. Naopak centrum je v porovnání s průměrem téměř 2,5krát dražší. Garsonka se dá pořídit od 2,1 mil. Kč v Praze 9, do 13,9 mil. Kč v Praze 1. Vůbec nejdražší byt z aktuální nabídky developerů je 5+KK v Praze 6 za 55,9 mil. Kč.
V hlavním městě je podle odborníků potřeba ročně zhruba 6 000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povolováno jen 3 500 bytů za rok. Podle studie poradenské společnosti KPMG byl v Praze loni počet vydaných stavebních povolení oproti srovnatelným městům v sousedních zemích výrazně nejmenší. V Mnichově, Hamburku nebo Budapešti byl zhruba pětkrát vyšší, ve Vídni a Varšavě dokonce sedmkrát vyšší.
SF/pb
Související články
- Market Report H2 2021: rezidenční Praha optikou RK Svoboda & Williams
- PDS chystá další projekty
- Central Group zahájila výstavbu Parkové čtvrti
- Praha směnila pozemky na Jižním Městě
- Praha: rekordní počet „povolených“ bytů
- Praha má pravidla pro příspěvky developerů
- Praha: spory o regulaci prodeje bytů
- Praha zřídí Fond spoluúčasti investorů
- Praha: krátkodobé pronájmy na ústupu
- Praha: obecních bytů ubývá