29. 6. 2018

Průzkum: Na trhu je nedostatek stavebnin, čeká se i několik měsíců

Na českém trhu je v současnosti nedostatek některých stavebních materiálů, především cihel, ale i stavebního skla, izolace nebo panelů. Dodací lhůty jsou ve srovnání s minulým rokem až dvojnásobné, stavaři na zboží čekají i několik měsíců. Vyplývá to z ankety ČTK mezi výrobci a prodejci stavebních materiálů a stavebními firmami. Jako hlavní příčinu uvádějí stavební boom z velké části způsobený dostupnými hypotékami v minulých letech. Problém často řeší pořadníky.

„Kapacity výrobců nastavené na běžný zájem stavebníků v současné době nestačí pokrýt zvýšenou potřebu. Ta je dána nejen tím, že je stavební sezona, ale zejména tím, že se do stavby pustili i ti, kteří dlouhodobě čekali na stavební povolení, a teprve teď se po roce až dvou letech dočkali,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

Podle mluvčí společnosti Skanska Terezy Mitošinkové jsou stěžejním problémem až dvojnásobné objednací a dodací lhůty ve srovnání s předchozím rokem. „Určité druhy izolací nejsou v současné chvíli na českém trhu pro rok 2018 vůbec k dostání,“ podotkla. Mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha doplnil, že problém je s dodávkami zdicích systémů Porotherm a Heluz nebo střešní minerální vaty. Delší dobu se také čeká na betonová šachtová dna nebo skelnou vatu. Firma Heluz cihlářský průmysl ČTK sdělila, že jí stoupla optávka po cihlách meziročně o deset až 15 procent. Dodací termíny prodloužila na šest až osm týdnů.

V Libereckém kraji se čeká na stavební materiál i tři měsíce. „Někdy je to i déle. Nedokážu odhadnout, jestli je to tím, že se víc staví, nebo výrobci ve větší míře vyvážejí,“ uvedla vedoucí provozu jablonecké společnosti Stavebniny ASTRA Gabriela Kratochvílová. Problémem je podle ní také doprava. „Když už cihly seženete, máte problém sehnat dopravce, který vám je doveze,“ dodala.

Podle Petra Kuštana ze stavební firmy na Královéhradecku trvají problémy s dodávkami už od loňského podzimu a netýkají se jen cihel, ale třeba i panelů. „Na panely od výrobce čekám měsíce. Tohle všechno je způsobené tím, že se staví, nestíhají výrobu. Hypotéky byly levné, lidé mají nabráno. Odhaduji, že to bude trvat dva roky a pak se to zase vrátí k normálu,“ sdělil Kuštan.

Nedostatek cihel a dalšího materiálu na trhu potvrdila také Michaela Komárková, vedoucí zlínské pobočky společnosti MPL Trading. „Výrobci nemají materiál, mají omezené příjmy objednávek. Dostanete na příděl materiál a musíte se s tím nějak poprat. Je to v podstatě ve všem, v cihlách, ve vatě, v betonech. Výrobci asi nestíhají vyrábět, tvrdí, že poptávka je větší než v předchozích letech. Ale třeba cihly už nejsou druhý rok,“ uvedla Komárková.

Majitel stavebnin v Hlučíně na Opavsku Dušan Gacík ČTK řekl, že větší poptávka po cihlách je v poslední době způsobena stavebním boomem. „Hodně se staví, ale není to zase tak zoufalé, že by někdo musel na cihly dlouho čekat,“ řekl. Oproti minulým letům ale rozdíl vidí. „Přes léto bývaly sklady plané a na cihly či podobné materiály byly slevy a akce. Letos se ceny drží. Nikdo nezlevňuje,“ doplnil.

Podle vedoucího stavebnin TOMI v Třebíči Michala Kučery jsou s dodávkami problémy od února. „Dodavatelé nestíhají. Řeší se to alokacemi a pořadníky,“ podotkl Kučera. Cihel byl podle něj nedostatek už loni v srpnu.

Výrobce betonu EKO BET z Plaňan na Kolínsku letos poprvé zavedl dodací lhůty, v minulosti měl veškerý sortiment skladem. „Kvůli růstu poptávky jsme také přijali nové pracovníky,“ doplnil jeden ze zakladatelů firmy Vladimír Růžička.

Nedostatek cihel na trhu pociťuje i Cihelna Šitbořice z Břeclavska, která vyrábí takzvané zvonivky. „První třída je úplně vyprodaná. Pokud si ji někdo objedná, čeká zhruba měsíc až měsíc a půl. Druhá třída je k dostání,“ dodal zástupce firmy Ladislav Konečný. Dále zmínil, že už loni byla cihelna vyprodaná a letos je situace možná ještě horší. „Asi to bude trvat tak dlouho, dokud bude pokračovat ekonomická prosperita,“ předpokládá Konečný.

ČTK