Praha chce lépe řešit správu svého majetku, včetně prázdných domů
V Praze by měla vzniknout částečně veřejná databáze prázdných nemovitostí v majetku města. ČTK to řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). Magistrát se chce také zaměřit na lepší správu majetku. V metropoli jsou stovky prázdných domů, řada z nich vlastněných městem. Magistrát zatím vyřešil další osud jenom některých.
„Praze chybí databáze, kde by byly veřejně přístupné informace o volných městských objektech,“ uvedla Kolínská s tím, že magistrát by tak mohl inzerovat případným nájemcům řadu prostor, které jsou nyní nevyužity.
Radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO) nedávno uvedl, že majetkový odbor magistrátu v současnosti připravuje takzvanou pasportizaci nemovitostí města, tedy jeho zaevidování do interní databáze. Evidence majetku je nicméně podle radního v Praze kvalitní, problémem je spíš jeho efektivní využití. „Máme řadu prázdných budov na lukrativních místech a snažíme se o co nejrychlejší nastavení tak, aby byly pro město využity,“ uvedl. Problémem jsou podle něj i nevýhodné pronájmy. Město chystá přesoutěžení správcovských firem.
V poslední době se magistrátu podařilo vyřešit otázku takzvaných radničních domů na Malém náměstí, které pronajalo několika organizacím, a nevyužívaných budov v Hybernské ulici, kde Univerzita Karlova vytváří multifunkční kampus. Jedná také o výměně sousední budovy, kterou vlastní stát, za jiné nemovitosti v majetku města. Objekt začátkem června na krátkou dobu obsadili squatteři.
Další otázkou jsou podle Kolínské prázdné objekty v soukromém vlastnictví. Další motivace pro majitele k jejich údržbě je však komplikovaná a vyžádala by si patrně zásahy do celostátní legislativy. Podle analýzy, kterou si náměstkyně nechala vypracovat od Parlamentního institutu, se v zahraničí tento problém řeší například zvláštní daní nebo vyvlastněním. V českém právním systému propadá státu nemovitost v případě, že je opuštěná, tedy že vlastník po dobu deseti let nevykonával vlastnické právo. To však může být velmi obtížně prokazatelné.
Podle posledních oficiálních dat ze sčítání lidu bylo v roce 2011 v hlavním městě 7022 prázdných domů, z toho zhruba 90 procent tvořily rodinné. Neobydlených bytových domů bylo evidováno 390. Na nevyužité budovy se zaměřuje také projekt prazdnedomy.cz, který začátkem roku 2017 v Praze evidoval 256 prázdných domů. Podle městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) by využití 390 domů v Praze při průměru 15 jednotek na dům znamenalo téměř 6000 nových bytů, což zhruba odpovídá objemu nové bytové výstavby v roce 2016. „Předpokládáme ale, že část statisticky vykazovaných domů a bytů ve skutečnosti využívána je,“ uvedl mluvčí IPR Marek Vácha.
Zdroj: ČTK
Související články
- Soutěž na podobu filharmonie na Vltavské
- Praha: bytová výstavba roste, ceny rovněž
- Praha plánuje rekonstrukci Strahova
- Praha 1 a 5 nesouhlasí s novým zdymadlem
- Praha má 31 000 bytů
- IPR v roli městského developera
- Praha vytipuje pozemky pro bytovou výstavbu
- Praha: bytová krize se prohlubuje
- Metropolitní plán je připraven k veřejnému projednání
- Praha chystá mapu infrastrukturních deficitů