4. 6. 2018

Nemovitosti v záplavových oblastech jsou levnější

Ceny domů a bytů v záplavových oblastech jsou v některých případech až o polovinu nižší než u nemovitostí ve stejné lokalitě, které nejsou povodněmi ohrožené. Většinou jde o čtvrté, tedy nejhorší rizikové zóny, kde jsou nemovitosti nepojistitelné. V Praze, kde je bytů největší nedostatek, jsou cenové rozdíly výrazně nižší. Vyplývá to z vyjádření zástupců realitních kanceláří, které ČTK oslovila.

Poslední velké povodně zasáhly Česko v červnu 2013. Zahynulo při nich 15 lidí.

Pojišťovny při stanovení rizika používají stupnici České asociace pojišťoven, která vyhodnocuje čtyři rizikové zóny. V první zóně je riziko povodně zanedbatelné, čtvrtá zóna je území s vysokým rizikem, je to území takzvané dvacetileté vody. V roce 2013 pojišťovny za škody způsobené povodněmi vyplatily 7,5 miliardy korun. Při nejničivějších povodních v roce 2002 to bylo 36,7 mld. Kč.

„Ve čtvrtých záplavových zónách se nemovitosti prodávají za nižší ceny než srovnatelné objekty mimo oblasti s vysokým rizikem povodně. V průměru o 20 až 30 procent, v extrémních případech ale až o polovinu,“ říká R. Lichtenegerová z řetězce M&M Reality

Podle majitele realitní kanceláře RE/MAX A-City2 Radka Mézla klienti většinou vědí, kde je záplavová zóna, makléř by je měl i tak na toto riziko upozornit. „Zájem o nemovitosti v záplavových zónách je vždy poplatný době. Při povodních a chvíli po nich je zájem nulový a postupem času roste. Pokud jde nemovitost proti povodňovým škodám pojistit, banka poskytne hypotéku a lidé nemovitost koupí. Hodně tomu nahrává i současná situace na trhu, kdy je poptávka po nemovitostech obecně hodně vysoká,“ říká R. Mézl.

ČTK