Návrh nového stavebního zákona kritizují i odbory
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) kritizuje chystaný stavební zákon a požaduje jeho zásadní přepracování. K předloze ministerstva pro místní rozvoj mají vážné výhrady také česká pobočka Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS), Svaz měst a obcí ČR, Český svaz ochránců přírody a další organizace, podle nichž návrh popírá ochranu přírody, principy památkové péče nebo práva sousedních vlastníků.
Záměr počítá mimo jiné se zavedením takzvané fikce souhlasu ve stavebním řízení. Pokud se tedy příslušný úřad nevyjádří do 30 dnů, stavba bude povolena. „Zásadně musíme odmítnout tu část návrhu, která předpokládá ‚automatické‘ povolení stavby v případě, že stavební úřad nevydá povolení v závazné, naprosto nerealisticky krátké lhůtě,“ uvedla konfederace. Tato možnost podle odborářů znamená rezignaci na ochranu veřejného zájmu v této oblasti, navíc může přinést řadu nepřiměřených dopadů v souvislosti s případným nesprávným nebo nezákonným rozhodnutím takto vydaným. Tyto a další výhrady zaslali odboráři ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové (za ANO).
Nový stavební zákon by měl podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a EIA se mají sloučit do jednotného povolovacího řízení. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. K. Dostálová předpokládala, že po připomínkovém řízení by měla věcný záměr zákona v březnu projednat vláda.
ČTK
Související články
- Praha, Brno a Ostrava budou mít své stavební předpisy
- Velké stavební investice má urychlit zvláštní úřad
- Kraje stále odmítají návrh stavebního zákona
- Kraje stále odmítají návrh stavebního zákona
- Nový stavební zákon míří do Sněmovny
- Nový stavební zákon už má paragrafové znění
- Jaká bude efektivita novely stavebního zákona?
- Kraje požadují odložení účinnosti stavebního zákona
- Sněmovna opět projedná nový stavební zákon
- NSZ míří do Senátu