MMR chystá institut fikce souhlasu
Úředníci by měli mít při stavebním řízení na vyjádření lhůtu 60 dní. Pokud by se do té doby nevyjádřili, znamenalo by to automatický souhlas. Na konferenci při zahájení stavebního veletrhu For Arch to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Návrh na zavedení takzvané fikce souhlasu závazného stanoviska do stavebního zákona chce předložit vládě ještě na podzim. „Úředníci budou muset mít lhůty pro vyjadřování. Není možné, aby se třeba hygiena vyjadřovala dva roky, jiné úřady třeba dalšího tři čtvrtě roku a podobně. Podle našeho návrhu bude lhůta 60 dní. Pokud se úřad nevyjádří, má se za to, že souhlasí,“ uvedla Dostálová. Liknavost úřadů a nezávazné lhůty jsou podle většiny stavařů, investorů i odborníků jednou z hlavních příčin neúměrné délky stavebního řízení. Podle loňských údajů Světové banky bylo Česko ve vyřizování stavebního povolení na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí. Na zahájení větších developerských projektů se v některých případech čeká až deset let.
Od začátku letošního roku v Česku platí novela stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj ale pracuje na přípravě nového stavebního zákona. Jeho věcný záměr chce K. Dostálová předložit do října 2019. „Naší ambicí je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení,“ řekla ministryně. Podle ní bude třeba změnit 80 souvisejících zákonů. Ministryně Dostálová chce také vytvořit národní investiční plán, díky kterému by mohla provádět strategické investice například v dopravě, životním prostředí nebo energetice.
Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) prodlužuje stavební řízení rovněž časté napadání závazných stanovisek ekologickými sdruženími. Proto navrhuje při těchto odvoláních povinné kauce. „Pokud si je někdo jistý, že úředník někde udělal chybu, chce zpochybnit stanovisko a žádá, aby to dotčený úřad potvrdil, tak budeme za takové podání na každý úřad chtít kauci, dejme tomu 50 000 korun. Když mu to vyjde a tu chybu tam najdou, tak se mu kauce vrátí,“ řekl D. Ťok.
ČTK
Související články
- Praha, Brno a Ostrava budou mít své stavební předpisy
- Velké stavební investice má urychlit zvláštní úřad
- Kraje stále odmítají návrh stavebního zákona
- Kraje stále odmítají návrh stavebního zákona
- Nový stavební zákon míří do Sněmovny
- Nový stavební zákon už má paragrafové znění
- Nový stavební zákon v roce 2021?
- Sněmovna odmítla institut fikce souhlasu
- KDU-ČSL chce nahradit fikci souhlasu pokutami
- Návrh nového stavebního zákona kritizují i odbory