Ministerstvo kultury proti „maršmelounu“
Ministerstvo kultury zrušilo dvě závazná stanoviska pražských památkářů, která umožňovala postavit bytový dům v pražské ulici U Milosrdných přezdívaný maršmeloun. Zrušení stanoviska znamená, že by se muselo znovu konat stavební řízení. Pokud bude investor dál o stavbu usilovat, musí být projekt znovu posuzován i magistrátními památkáři, kteří musejí vydat nové stanovisko. Proti záměru stavby protestovali obyvatelé Prahy i Národní galerie, která sídlí v sousedícím Anežském klášteře.
Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek. Jeho původní podobu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt firmy Praga Progetti e Investimenti s okny do tvaru obličejů ale magistrátní památkáři schválili. Autor návrhu odmítá výtky odpůrců, údajně nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě, která dala projektu přezdívky po růžovobílé cukrovince.
Firma Praga Progetti e Investimenti se v září proti zrušení územního rozhodnutí odvolala a ještě předtím protestovala proti práci památkové inspekce – její pracovníci prý byli podjatí. Svou újmu v případě, že by závazná stanoviska byla zrušena, vyčíslila na více než deset milionů korun. Ministr kultury na doporučení rozkladové komise obvinění odmítl.
Související články
- „Maršmeloun“ má stavební povolení, stavět se ale nemůže
- Prahy 1 odmítá kritiku „maršmelounu“
- Maršmeloun má platné stavební povolení
- Maršmeloun bude zřejmě řešit i ministerstvo pro místní rozvoj
- V Invest může stavět „nový maršmeloun“
- V Invest představí model rezidence U Milosrdných
- Konec Maršmelounu: nová podoba domu bude představena v červenci
- MK už nebude přezkoumávat povolení památkářů pro maršmeloun
- „Maršmeloun“ opět na scéně
- Smíchov City nastartuje v roce 2018?