Liberecký kraj chce další peníze z fondů EU na obnovu silnic
Liberecký kraj chce další stamiliony z evropských fondů na rekonstrukce svých komunikací. Do konce roku plánuje podání ještě čtyř žádostí do Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) dohromady za více než 860 milionů korun. Stavby by se měly zahájit v příštím roce nebo v roce 2020, řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Dokončeny jsou zatím jen tři projekty, na něž kraj peníze z EU získal, na dalších se pracuje.
„Dohromady bychom rádi žádali o 1,2 miliardy korun,“ řekl Půta. Schváleny jsou už podle něj dotace například na rekonstrukci silnice druhé třídy 610 z Turnova na hranici se Středočeským krajem za více než 180 milionů korun, na rozhodnutí čekají projekty na výstavbu západního obchvatu Zákup na Českolipsku a na revitalizaci Žižkovy ulice v Jilemnici na Semilsku dohromady za 97 milionů korun.
Do konce roku chce kraj podat ještě čtyři žádosti na velké projekty. Jde o rekonstrukci silnice z Doks na Dubou na Českolipsku, kde je podle hejtmana odhad nákladů asi 112 milionů korun, rekonstrukci silnice z Mimoně na hranici se středočeským krajem za 198 milionů korun a z České Lípy na Dobranov za 200 milionů korun. Nejdražším projektem je podle Půty připravovaná rekonstrukce silnice 292 z Benešova u Semil po křižovatku s hlavní silnicí 14, která podle odhadů přijde na 352 milionů korun.
Liberecký kraj vlastní 2074 kilometrů silnic nižších tříd, což je 86 procent komunikací na jeho území. Loni se podařilo celoplošně opravit zhruba 83 kilometrů silnic. Podle analýzy bylo na začátku letošního roku ve výborném či dobrém stavu více než 837 kilometrů silnic druhé a třetí třídy, což je 40 procent komunikací v kraji. Za přispění dotací z evropských fondů chce kraj zrekonstruovat zhruba 75 kilometrů komunikací, jde hlavně o páteřní trasy druhé třídy. Další stamiliony dává ale kraj do obnovy silnic ze svého. Jen v letošním roce půjde podle předběžných odhadů do oprav a rekonstrukcí silnic v kraji přes 920 milionů korun. „Dluh na silnicích se ale odhaduje na sedm miliard,“ dodal Půta.
Související články
- EU: ceny bydlení rychle rostou
- Vlastní byt má 70 % populace EU
- Liberec: byty místo Textilany
- Ceny bytů rostou, výstavba akceleruje
- České stavebnictví je v EU na 17. místě
- EU: inflace cen rezidencí
- Stavebnictví: v rámci EU na 18. místě
- Liberec: z tiskáren budou byty
- ČR: růst cen rezidencí pátý nejvyšší v EU
- EU: stavební sektor se propadl o 8,5 %