Libeňský most se bude opravovat
Pražský Libeňský most je nyní v havarijním stavu, od svého vzniku neprošel žádnou zásadnější opravou. Již delší dobu na něj nesmí těžší auta a tramvaje mohly projíždět jen pomalu a s omezeními. Most byl poškozen i při povodních v roce 2002. V roce 2004 se objevil záměr most radikálně přestavět (případně zbourat) a rozšířit. Odpor odborné i laické veřejnosti vyústil v žádost o prohlášení mostu za kulturní památku. Návrhy podal klub Za starou Prahu či iniciativa Libeňský most nebourat, nerozšiřovat. Proti bourání se postavila Praha 7 nebo občanská sdružení. Ministerstvo kultury ale letos v únoru oznámilo, že most mezi kulturní památky nezařadí.
Kloknerův ústav ČVUT loni most prozkoumal s tím výsledkem, že betonové pilíře jsou poničeny korozí a mechanické vlastnosti betonu jsou nestálé. Letos v lednu musel být Libeňský most zhruba na měsíc pro automobily a MHD uzavřen a následně podepřen. Pražští radní v dubnu rozhodli, že město most zbourá a postaví nový. Vedení města zdůvodnilo návrh zbourání mostu tím, že výstavba nového bude levnější a rychlejší než oprava. Proti se postavili někteří politici, občanská sdružení i IPR, naopak ČKAIT zbourání mostu doporučila.
Nově vznikající koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) se na společném jednání 10. října shodla, že most má být opraven. Jako náhrada při opravě Libeňského mostu by měl pro automobily a chodce sloužit provizorní most vedle toho stávajícího.
ČTK
Související články
- ČKAIT doporučuje zbourat Libeňský most
- Libeň bez mostu?
- MK: Libeňský most nebude kulturní památkou
- Praha: oprava Libeňského mostu potrvá 30 dní
- Libeňský most: oprava s „časovým“ otazníkem
- Budoucnost Libeňského mostu je stále nejasná
- Oprava Libeňského mostu začne v dubnu 2016
- Market Report H2 2021: rezidenční Praha optikou RK Svoboda & Williams
- PDS chystá další projekty
- Central Group zahájila výstavbu Parkové čtvrti