Lhůta pro mimořádné vydržení realit se neprodlouží
Lhůta pro takzvané mimořádné vydržení majetku, jak je zakotvil nový občanský zákoník, se u nemovitostí o pět let neprodlouží. Předkladatel Lukáš Černohorský (Piráti) novelu kodexu při jednání Sněmovny stáhl kvůli tomu, že by se nestihla projednat včas do konce roku. Cílem návrhu bylo podle něho zabránit mimořádnému vydržení pochybně privatizovaného a převáděného státního majetku. Proti předloze se postavila vláda, podle níž by zamýšlený cíl nenaplnila.
Institut mimořádného vydržení se dostal do nového občanského zákoníku kvůli ochraně „faktických stavů, jejichž základ je sice pochybný nebo sporný, ale kde tvrzené nebo domnělé vlastnictví trvá značně dlouhou dobu“. Jde například o případy, kdy někdo získal převodem pozemek o chybně stanovené větší výměře, než je skutečná výměra, nebo pozemek chybně označený parcelním číslem. Nabyvatel v takových případech drží v dobré víře něco jiného, než co vlastní.
Mimořádné vydržení majetku může nastat podle zákona po době, která činí dvojnásobek lhůty pro běžné vydržení. U nemovitostí jde u mimořádného vydržení o 20 let. Držitel v takových případech nemusí prokázat právní důvod, ale nesmí se mu prokázat nepoctivý úmysl.V přechodném ustanovení nový občanský zákoník zakotvil, že mimořádné vydržení nemovitosti je možné uplatnit nejdříve 1. ledna příštího roku. L. Černohorský navrhoval, aby to bylo o pět let později.
ČTK