Krátkodobý pronájem je ubytovací služba
Městský soud v Praze podle informací Hospodářských novin minulý týden rozhodl, že krátkodobý pronájem přes platformy typu Airbnb spadá pod ubytovací služby a měl by se danit jako podnikatelská činnost. Rozhodnutí může podle listu výrazně ovlivnit majitele tisíců bytů, kteří v nich poskytují ubytování skrze platformu Airbnb a Booking.com.
Verdikt soudu uvítala Finanční správa ČR. „Rozsudkem byl akceptován závěr finanční správy, že příjmy plynoucí z činnosti ubytování je nutné klasifikovat jako ubytovací službu, jelikož dochází k uspokojování potřeby na ubytování, nikoliv potřeby bydlení, jak je tomu v případě nájmu,“ uvedla tato instituce na svém na twitteru.
Rozsudek podle HN nejvíc zasáhne ty, kteří pronajímají více bytů najednou. Pro ubytovatele to bude mít zásadní dopad například v platbě sociálního a zdravotního pojištění. Od toho jsou v případě klasického nájmu osvobozeni. Stejně tak pro ně může přijít změna v platbě DPH. Nejvíce to pocítí ti, kdo krátkodobě pronajímají více nemovitostí, poznamenává list.
Drobnějších pronajímatelů, kteří pro Airbnb poskytují například jeden byt pořízený na hypotéku, by se změna příliš dotknout neměla. Nejvíce je fenomén krátkodobého ubytování rozšířen v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívá kolem 11 500 bytů. Po loňském nástupu epidemie covidu-19 se ale počet těchto bytů snížil.
Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v srpnu opět výrazně snížila. Vyplývá to z ukazatele UniCredit Bank, takzvaného Indikátoru napětí na trhu nemovitostí. Hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni ČR mírně klesla meziměsíčně o čtyři body na 3,76 %, po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení (2 %) tak odhadovaná čistá roční výnosnost činila 1,76 %.“Příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb vymizela už v květnu, nemovitosti se stávají z tohoto pohledu stále více nevýhodnou investicí. Aktuální růst jejich cen je živen především očekáváním pokračujícího růstu cen v budoucnu,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.
SF/pb
Související články
- Airbnb: senioři jako pronajímatelé
- HN: Praha chce pronajímat byty od soukromníků
- „Airbnb“ bytů prudce ubylo
- Praha 1 chce zakázat krátkodobé ubytování
- Pražské požadavky na regulaci Airbnb
- ČR: 57 milionů „turistických“ nocí
- Praha jedná o regulaci služeb typu Airbnb
- Platforma Airbnb odvedla na daních 35 mil. Kč
- E15: Praha se nedohodla s Airbnb
- Airbnb a ČSÚ budou sdílet data