Kraje stále odmítají návrh stavebního zákona
Návrh nového stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný i při zachování stavebních úřadů v obcích. Nový zákon by podle Asociace krajů ČR přinesl miliardové náklady a pokles odbornosti v rozhodování. Kraje se také obávají ohrožení veřejného zájmu ze strany velkých developerů. Na jejich postoji tedy nic nezměnila dohoda ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), premiéra Andrej Babiš (ANO) a šéfa Svazu měst a obcí Františka Lukla o zachování stavebních úřadu v obcích – počítalo se s tím, že pod stát přejde 13 500 úředníků, po úpravě by to bylo jen asi 7 000. Kraje ale kritizují, že nový státní stavební úřad by nahradil pracoviště na krajských úřadech, což by podle asociace znamenalo převést velké množství zaměstnanců, vytvořit nová pracoviště, zajistit rozdělení archivů a další opatření, která by stála miliardy korun.
„Nikdo z autorů novely zatím nevyvrátil naše obavy z ohrožení veřejného zájmu ze strany velkých developerů,“ uvedl také Jiří Běhounek, hejtman kraje Vysočina, pověřený řízením Asociace krajů ČR.
Kraje předložily své připomínky k návrhu zákona v prosinci a trvají na jejich důsledném vypořádání. Připomínek přišlo více než 5 000, z toho je kolem 84 % připomínek zásadních. MMR by je mělo vypořádat do konce března, zákon by měl mít platnost od příštího roku, účinnost od poloviny roku 2023. Přechodná doba (tzv. legisvakance) bude sloužit k tomu, aby se s ním úřady a veřejnost stačily seznámit.
ČTK
Související články
- Kraje stále odmítají návrh stavebního zákona
- Vláda schválila návrh nového stavebního zákona
- Velké stavební investice má urychlit zvláštní úřad
- Nový stavební zákon míří do Sněmovny
- Nový stavební zákon už má paragrafové znění
- Vláda posílá do parlamentu novelu stavebního zákona
- Sněmovna schválila novelu stavebního zákona
- NSZ míří do Senátu
- Debata a hlasování o stavebním zákonu
- Sněmovna preferuje státní stavební správu