Kandidáti na primátora Prahy se shodují v prioritách rozvoje
Šest lídrů ve volbách do pražského zastupitelstva se víceméně shoduje na prioritách rozvoje města. Za zásadní považují stavbu metra D, dostavbu okruhů a spojení centra s letištěm. Obytnou zástavbu by směřovali zejména do brownfieldů, tedy do dnes již nevyužívaných průmyslových lokalit.
Na debatu pozvalo Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) zástupce šesti uskupení, která jsou nyní zastoupena v pražském zastupitelstvu. Za podstatný dokument pro rozvoj města označili kandidáti na primátora Metropolitní plán, který určuje, kde se ve městě smí stavět a v jakém rozsahu. Plán má začít platit od roku 2023. Jeho přijetí považuje lídr ANO Petr Stuchlík za nezbytné. Podle kandidáta na primátora uskupení Praha Sobě Jana Čižinského, je nyní nutné vypořádat podmínky, i když není možné všechny zapracovat, a plán přijmout. Praha Sobě nyní v zastupitelstvu nyní, její lídr Čižinský do něj byl zvolen na kandidátce lidovců.
Hlavní město se potýká s nedostatkem bytů. Každý rok by bylo potřeba postavit minimálně 6 000 bytů, aby byla uspokojena poptávka. Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje Ondřeje Boháče se však v roce 2016 postavilo zhruba 2 760 bytů, loni 3 730 a za první tři měsíce letošního roku 523 bytů. Důvodem je i dlouhá doba povolovacího řízení, která v Praze dosahuje i deseti let. Kvůli nedostatku bytů se pak zvyšují ceny bytů i nájemné. Jako hlavní příčinu všichni kandidáti bez rozdílu vidí v příliš dlouhém povolovacím řízení – zrychlit by ho měla jistá centralizace v podobě vytvoření jednoho stavebního úřadu pro všechny větší stavby v Praze. Pomoci by měla také elektronizace a digitalizace celé stavební agendy. Dlouhodobě by pak výstavbu měl podpořit nový stavební zákon. Akutní podporu by stavebníkům měla poskytnout novela stávajícího stavebního zákona, která by přinesla zejména tzv. fikci souhlasu – pokud se dotčený orgán státní správy k projektu nevyjádří ve lhůtě 60 dní, bude se mít za to, že nemá námitek.
Některé strany – Piráti a koalice Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla) – chtějí podporovat družstevní bydlení. Spojené síly pro Prahu navrhují také zřízení garančního fondu, který by poskytoval lidem garance, aby dosáhli na hypotéku.
ČTK/pb
Související články
- Praha: rekordní počet „povolených“ bytů
- Problémy malých stavebníků narůstají
- NSZ – současná a budoucí vlada hledají kompromis
- Praha: nová čtvrť vyroste u O2 Arény
- Bytová výstavba v Olomouckém kraji klesla o 8,9 pct
- Letos bude dokončeno 46,5 km nových dálnic
- D4 jako PPP projekt
- Bytová výstavba se zpomalila
- Bytová výstavba v únoru dále vzrostla
- Nejintenzívnější je bytová výstavba v Praze