Kam se ubírá Praha? Do Středočeského kraje
V Praze by se mělo stavět tolik bytů jako například v německém Mnichově, tedy zhruba 10 tisíc bytů ročně, za loňský rok jich však stavební úřady povolily jen 2700. To bude mít za následek další stěhování obyvatel za hranice české metropole – do Středočeského kraje. Zároveň poroste podíl domácností v nájemním bydlení, což vyvolá další tlak na ceny nájemného. Pokud úřady nezačnou povolovat masivněji bytovou výstavbu v Praze, bude v roce 2030 v metropoli chybět sto tisíc bytů, tedy bydlení pro 200 tisíc lidí.
„Trh si vždy pomůže. A nyní si pomáhá výstavbou za Prahou, kdy jak v objemu zahájených, tak dokončených bytů je Středočeský kraj před Prahou, ovšem se všemi návaznými efekty, jako je zatěžování příjezdových cest dopravou. Z řady obcí už ale přestává být Praha dojezdná,“ říká Pavel Kliment, partner KPMG a člen Sdružení pro architekturu a rozvoj.
Nápor Pražanů opouštějících město ale způsobuje problémy i obcím za hranicemi Prahy. „Cítíme, že přichází další vlna suburbanizace. Hlad developerů po zastavování obcí kolem Prahy je extrémní. Je mnohem jednodušší měnit územní plány ve středních Čechách než v Praze, a to může vyvolat další osídlování prstence kolem metropole,“ upozorňuje starosta Líbeznic Martin Kupka. Jestliže na přelomu tisíciletí lákal Pražany ven z města sen o vlastním domku, dnes je důvod stěhování jiný – vysoké ceny pražských bytů. Domek pak vychází levněji než malý pražský byt.
SAR, SF/tk
Související články
- PDS chystá další projekty
- Praha: rekordní počet „povolených“ bytů
- Praha: spory o regulaci prodeje bytů
- Praha: obecních bytů ubývá
- Praha má pravidla pro výstavbu městských bytů
- Praha: tendr na výstavbu bytových domů
- Praha: ceny nových bytů dále rostou
- Počet „zahájených“ bytů loni klesl
- Praha: rada schválila podporu družstevního a spolkového bydlení
- D. Kunovský o bytovém trhu