Informační povinnost: 60 % firem ignoruje zákony
Více než 60 % českých společností dlouhodobě ignoruje platné zákony, když neukládají výsledky svého hospodaření, tedy účetní závěrku a výroční zprávu, do sbírky listin obchodního rejstříku. Za rok 2010 informační povinnost doposud nesplnilo přes 80 % českých společností. Naprosto nejhorší přístup k plnění informačních povinností mají firmy v Praze a Středočeském kraji a nejméně disciplinované jsou přitom malé firmy s tržbami do 10 mil. Kč. Takové jsou výsledky analýzy publikované společnosti Dun & Bradstreet, která se zabývá poskytováním ekonomických informací a hodnocením firem po celém světě.
Za rok 2010 doposud informační povinnost nesplnilo 80 % tuzemských společností, ačkoliv základní termín vypršel již koncem července. „Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se informační povinnost českých firem zlepšila o tři procentní body. I když se disciplína firem v oblasti poskytování zákonem stanovených informací v posledních letech kontinuálně zlepšuje, současný stav je stále zcela nevyhovující,“ zhodnotila situaci na trhu ředitelka společnosti D&B, Alena Seoud. „Navíc neplnění informační povinnosti ani ze strany firem, které dodávají své výrobky a služby státu či se účastní veřejných zakázek, jednoznačně podporuje korupční prostředí v České republice,“ varuje ředitelka společnosti D&B. „Dokud stát nepřistoupí k důslednému vymáhání práva a bude přehlížet ignorování platných právních předpisů ze strany tuzemských i zahraničních firem podnikajících v České republice, znemožní tak možnost prověřovat si obchodní partnery, a tím může zprostředkovaně zhoršit ekonomickou situaci mnohých společností,“ uzavřela Alena Seoud z D&B.
Situace na Slovensku, kde platí obdobná legislativa jako v České republice, je o několik procentních bodů příznivější. V letech 2007 – 2008 finanční výkazy a výroční zprávu do obchodního rejstříku uložila necelá polovina společností, v roce 2009 téměř 40 % firem. „Reálná dostupnost finančních výkazů a výročních zpráv o jednotlivých firmách je však v Čechách podstatně snazší než na Slovensku,“ uvedla dále ředitelka D&B s tím, že se na Slovensku připravuje registr účetních závěrek, který dostupnost zlepší.
Související články
- Vláda posílá do parlamentu novelu stavebního zákona
- Nový zákon o veřejných zakázkách bude v 2016?
- AK bnt | attorneys-at-law má 10. narozeniny
- Nová globální advokátní kancelář Dentons
- Právnická firma roku: AK Havel, Holásek & Partners získala dvě prvenství
- Sněmovna schválila novelu stavebního zákona
- Vyhlášení výsledků Právnická firma roku
- Konference o usazování právnických osob z EU v ČR
- ARTN prosadila změny daňových předpisů
- Vláda schválila návrh nového stavebního zákona