Evropané se vzdávají naděje na vlastnické bydlení
Takřka polovina Evropanů ve 13 evropských zemích, kteří nejsou vlastníky domů, se vzdalo naděje, že si je jednou koupí. Největšími pesimisty jsou Britové a Němci, zjistila studie nizozemské banky ING. Přitom 65 % oslovených přitom považuje vlastnictví domu za symbol úspěchu.
„Většina lidí si chce pořídit dům. Ale mnozí se smířili s tím, že si jej pravděpodobně nekoupí,“ řekl agentuře analytik Ian Bright z ING. „Když to srovnáte s našimi zjištěními, že se svou bytovou situací je spokojeno vyšší procento vlastníků než nájemníků, zdá se, že více lidí bude v budoucnu pociťovat neuvěřitelnou frustraci,“ dodal.
Žebříček těch, pro které je vlastnictví domu znamením úspěchu, vedou se 72 % Poláci, následovaní Turky a Rumuny. Nejmenší naděje si na koupi domu dělají obyvatelé Británie a Německa, nevěří v ni 56 % dotázaných v obou zemích. V Německu, které bývalo v porovnání s jinými evropskými státy poměrně levnou zemí, se ceny domů v posledních letech prudce zvýšily. Ve městech jako Berlín, Hamburk, Mnichov a Frankfurt nad Mohanem vzrostly ceny nemovitostí od roku 2010 v průměru o více než 60 %. Částečně to svou politikou nízkých úroků, jež motivovaly domácnosti k braní úvěrů, způsobila Evropská centrální banka (ECB).
Výsledky četných evropských národních voleb a britské referendum o vystoupení země z Evropské unie obnažily zlost voličů na patrnou rostoucí propast mezi majetnými a nemajetnými. Němci letos poslali poprvé po 50 letech do Spolkového sněmu ultrapravicovou stranu AfD, komentovala výsledky studie, která se nezabývala politikou, agentura Reuters.
ČTK
Související články
- Slovensko: ceny rezidencí stále stoupají
- EU: ceny bydlení rychle rostou
- Vlastní byt má 70 % populace EU
- Česko: mamahotel posiluje
- Brno hledá projektanta pro 300 družstevních bytů
- Vláda i Praha mají novou koncepci bydlení
- Curych – nejpopulárnější město světa
- ČR: růst cen rezidencí pátý nejvyšší v EU
- Praha zvyšuje bytové nájemné
- Nájemné klesá