9. 11. 2017

Evropané se vzdávají naděje na vlastnické bydlení

Takřka polovina Evropanů ve 13 evropských zemích, kteří nejsou vlastníky domů, se vzdalo naděje, že si je jednou koupí. Největšími pesimisty jsou Britové a Němci, zjistila studie nizozemské banky ING. Přitom 65 % oslovených přitom považuje vlastnictví domu za symbol úspěchu.

„Většina lidí si chce pořídit dům. Ale mnozí se smířili s tím, že si jej pravděpodobně nekoupí,“ řekl agentuře analytik Ian Bright z ING. „Když to srovnáte s našimi zjištěními, že se svou bytovou situací je spokojeno vyšší procento vlastníků než nájemníků, zdá se, že více lidí bude v budoucnu pociťovat neuvěřitelnou frustraci,“ dodal.

Žebříček těch, pro které je vlastnictví domu znamením úspěchu, vedou se 72 % Poláci, následovaní Turky a Rumuny. Nejmenší naděje si na koupi domu dělají obyvatelé Británie a Německa, nevěří v ni 56 % dotázaných v obou zemích. V Německu, které bývalo v porovnání s jinými evropskými státy poměrně levnou zemí, se ceny domů v posledních letech prudce zvýšily. Ve městech jako Berlín, Hamburk, Mnichov a Frankfurt nad Mohanem vzrostly ceny nemovitostí od roku 2010 v průměru o více než 60 %. Částečně to svou politikou nízkých úroků, jež motivovaly domácnosti k braní úvěrů, způsobila Evropská centrální banka (ECB).

Výsledky četných evropských národních voleb a britské referendum o vystoupení země z Evropské unie obnažily zlost voličů na patrnou rostoucí propast mezi majetnými a nemajetnými. Němci letos poslali poprvé po 50 letech do Spolkového sněmu ultrapravicovou stranu AfD, komentovala výsledky studie, která se nezabývala politikou, agentura Reuters.

ČTK