Evropa: cena bydlení roste rychleji než mzdy
Cena bydlení roste v Evropě rychleji než příjmy domácností. V roce 2016 se v průměru zvýšila o 4,4 %, nejvíce – o 11 % – v České republice. Zasažena jsou především velká města. Celoevropsky klesá podíl bydlení v osobním vlastnictví, snižuje se podíl sociálního a dotovaného bydlení, roste počet bezdomovců a domácností, které jsou na bydlení nuceny vynakládat více než 40 % svých příjmů. Vyplývá to ze zprávy Housing Europe, celoevropské sítě provozovatelů soukromého, družstevního a sociálního bydlení. V Evropě se nyní často mluví o hospodářském růstu, prezident Housing Europe Cédric Van Styvendael ale deníku Le Monde nedávno řekl, že „většiny Evropanů se kvůli přemrštěné ceně bydlení prosperita netýká“.
Například ve Francii se v letech 1998 až 2017 zvýšila cena nemovitostí 2,5x, zatímco platy vzrostly jen 1,5x . EU stanovila roční práh růstu cen nemovitostí na 6 % po očištění od inflace. Loni jej překročilo 12 členských států v čele s Českou republikou, následovanou Maďarskem a Litvou .Ve Švédsku a v Británii jsou ceny bydlení v současnosti již vyšší než před krizí.
Nejmasivnější nárůst zažívají ceny nemovitostí v hlavních městech, kam se lidé stěhují za prací, ale nemohou zde nalézt cenově dostupné bydlení. Zdražování bydlení tak vyvolává enormní přesun bohatství od chudých k bohatým, od mladých ke starým,“ poukazují autoři studie.
ČTK
Související články
- EU: ceny bydlení rychle rostou
- Vlastní byt má 70 % populace EU
- ČR: růst cen rezidencí pátý nejvyšší v EU
- Slovensko: ceny rezidencí stále stoupají
- Ceny bytů rostou, výstavba akceleruje
- České stavebnictví je v EU na 17. místě
- Česko: mamahotel posiluje
- EU: inflace cen rezidencí
- Stavebnictví: v rámci EU na 18. místě
- Brno hledá projektanta pro 300 družstevních bytů