Energetické stavebnictví bilancuje
Kongresové centrum v Praze loni prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Projekt byl řešen pomocí energetických služeb se zárukou úspor (angl.EPC ) a díky tomu má majitel jistotu, že se mu investice 213 mil. Kč vrátí do deseti let, ať už ve formě ušetřených provozních nákladů, nebo od poskytovatele projektu, který se smluvně zavazuje uhradit případný rozdíl mezi garantovanou a skutečnou úsporou. Jak zaznělo na setkání novinárů s vedením organizace Šance pro budovy, metoda EPC začíná být v ČR oblíbená – loni bylo s její pomocí devět projektů.
Loni se dařilo také certifikacím budov, loni jich u nás bylo certifikováno 37, čímž jejich celkový počet vzrostl na 147. „V roce 2016 to byly například Forum Nová Karolina v Ostravě, CTPark Brno, OC Nisa v Liberci nebo OC Haná v Olomouci,“ vyjmenovává Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy.
Přínosy energeticky úsporného stavebnictví jsou už notoricky známé. Podle aktualizované ekonomické studie Miroslava Zámečníka a jeho týmu může obor při využití svého potenciálu vytvořit až 55 000 nových pracovních míst a zvýšit HDP o 1,5 % ročně. „Je ale potřeba vytvořit předvídatelné
podnikatelské prostředí a lepší koordinovanost státu v této oblasti,“ míní Petr Holub ze sdružení Šance pro budovy.
SF/pb