Desetina domácností dává za bydlení už 40 % příjmů
Téměř desetina českých domácností platí za bydlení včetně energií více než 40 % svých čistých příjmů. Zhruba dvě třetiny z nich podle údajů ČSÚ přitom bydlí v pronajatém bytě a největší skupinu mezi nimi tvoří osamělé důchodkyně.
Celkově se ale podíl čistých peněžních příjmů, které domácnosti dávají na bydlení, během posledních pěti let postupně snižoval. Loni podíl výdajů na bydlení na čistých příjmech činil celkově 15,9 %, tedy v průměru 5 706 korun měsíčně na domácnost (náklady na umořování hypotečních a jiných úvěrů do této sumy ČSÚ nezapočítává). V případě vlastního domu to bylo 11,7 %, vlastního bytu 14,7 % a u nájmu 30 % příjmů domácnosti.
Ve vlastním domě loni bydlelo zhruba 39 % Čechů, ve vlastním bytě 29 %, družstevní byt má 8 % Čechů a v nájmu bydlí 19 % obyvatel ČR. Ve srovnání se situací před deseti lety se podíl lidí bydlících v rodinných domech téměř nezměnil, naopak stoupl podíl lidí s vlastním bytem, zatímco podíl lidí v družstevním bytě se snížil z 12,4 %. Za posledních deset let klesl i počet obyvatel žijících v nájmu.
SF/pb
Související články
- Vlastní byt má 70 % populace EU
- Vláda i Praha mají novou koncepci bydlení
- Nájemné klesá
- Vyšší úvěry na bydlení z fondu investic
- Město Plzeň staví byty
- Výdaje SFPI příští rok klesnou
- Starší byty i nájmy podražily
- Nejintenzívnější je bytová výstavba v Praze
- Senioři a bydlení
- Livo®: superlevné byty pro Prahu