16. 6. 2011

denní kohout: Čínská sebekritika

Sebekritika byla v Číně tradičně považována za těžký trest, na úrovni psychického mučení. V zemi, kde nejhorším pokořením byla „ztráta tváře“, bylo připuštění vlastních chyb otřesným zážitkem.

A nyní tento výrok: „Čínská ekonomika je nestabilní, nevyvážená, nekoordinovaná a v konečném důsledku neudržitelná.“ Kdo je jeho autorem? Nikdo jiný než čínský premiér Wen Jia Bao.

Čína jde do sebe a mění způsob myšlení. Je to znát nejen v tónu řeči oficiálních představitelů, ale i v médiích. Navzdory stále trvající cenzuře se nyní vyjadřují mnohem svobodněji než před deseti lety. Tehdy čínský tisk, ať už domácí nebo v anglickém vydání, připomínal staré časy Rudého práva. Nyní se objevují kritické články, přiznání vlastních chyb a nedokonalostí.

Toto je zásadní dějinný zlom, neboť jen sebekritická civilizace se dokáže vyhnout minulým chybám! Přiznání vlastních chyb je signálem síly, jejich zamlčování signálem slabosti.

Ještě bych dodal, že jsem velmi líný, mám nízkou produktivitu a jsem nekoordinovaný. Chápete, jak to myslím.

Čtěte také: denní kohout: STÁVKA ODBORÁŘŮ denní kohout: DŮSLEDKY ZAVEDENÍ EURA V ŘECKU denní kohout: ČÍNSKÝ STROM ROSTE DO NEBE denní kohout: NEJHORŠÍ SCÉNÁŘ PRO EUROZÓNU