12. 4. 2019

ČR: růst cen rezidencí je v rámci EU nadprůměrný

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,8 % na konci září na 9,9 %. Mezi zeměmi Evropské unie byl tak třetí nejvyšší. V celé EU se ceny zvýšily v průměru o 4,2 %.

„V Česku by se měl v následujících čtvrtletích hypoteční trh zklidnit. K tomu napomohou restriktivní doporučení České národní banky (ČNB), která znemožňují méně majetným lidem brát si hypotéky,“ sdělil ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček. Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy je zrychlení růstu cen překvapivé vzhledem k tomu, že ČNB zpřísnila regulaci právě na začátku posledního čtvrtletí. „Nicméně nějaký čas trvá, než se podobná regulace plně promítne v praxi a tržních cenách. Navíc právě vyhlídka přísnější regulace vedla loni k přechodně zvýšenému zájmu o hypotéky, což se následně promítlo také do zrychlení dynamiky růstu cen realit,“ podotkl L. Kovanda.

Z deseti zemí s nejvyšším růstem cen jich bylo na konci loňského roku šest ze zemí bývalého východního bloku. Podle Š. Křečka to může souviset s tím, že za železnou oponou byly v minulosti nemovitosti často jedinou investiční příležitostí. „Přestože se železná opona již dávno rozpadla, rodiče tuto zděděnou zkušenost přenášejí na děti. To vede k vysokému podílu vlastnického bydlení ve východní Evropě, kde lidé vnímají vlastnictví nemovitostí jako formu zajišťování na stáří,“ doplnil Křeček. Uvolněná měnová politika v těchto zemích pak podle něj vede k nasměrování peněz právě na nemovitostní trh.

EU: ceny bytů a domů

(4. čtvrtletí 2018, meziroční změna)

Země Změna (v procentech)
Slovinsko 18,2
Lotyšsko 11,8
Česko 9,9
Lucembursko 9,3
Nizozemsko 9,3
Portugalsko 9,3
Maďarsko 8,9
Polsko 7,6
Litva 7,4
Irsko 7,2
Slovensko 6,8
Španělsko 6,7
Malta 6,2
Estonsko 5,7
Bulharsko 5,5
Rumunsko 5,3
Rakousko 4,9
Chorvatsko 4,7
Německo 4,6
Dánsko 3,8
Francie 3,2
Velká Británie 2,6
Belgie 2,5
Finsko 1,7
Kypr 1,6
Švédsko 0,6
Itálie -0,6
Řecko údaje nejsou k dispozici

Zdroj: Eurostat

ČTK