Nejrychleji zdražují panelové byty
Byty v panelových domech, které jsou u nás stále vnímány jako nejdostupnější bydlení, zdražily v loňském roce zhruba o 15 %. Za posledních pět let pak přibližně o čtvrtinu. V posledních měsících dokonce jejich ceny rostou rychleji než u staré zástavby a nových developerských projektů. A v některých městech jsou podle údajů společnosti M&M reality už panelové byty dokonce dražší než ty ve staré cihlové zástavbě.
V hlavním městě vzrostly za posledních pět let ceny bytů v panelových domech v některých lokalitách až o desítky procent. „Zaznamenal jsem extrémní případy, kdy klient koupil před pěti lety byt 3+kk na sídlišti Stodůlky za zhruba 2 300 000 korun a nedávno jej prodal za 4 300 000 korun,“ říká oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M reality Jan Martina. Největší nárůst cen panelových bytů v Praze lze podle něho pozorovat, možná trochu překvapivě, na velkých sídlištích. „Právě u bytů v těch dříve méně preferovaných lokalitách je ten nárůst cen nejmarkantnější. Nedostatek nových bytů, spolu s ohledem na hůře dostupné hypoteční úvěry, ekonomickou prosperitu a nízkou nezaměstnaností, způsobil v Praze doslova nákupní horečku. Nejlevnější nemovitosti se na této vlně svezly a jejich ceny strmě stouply,“ konstatuje J. Martina.
Ceny bytů v panelových domech výrazně rostou i v menších městech, přičemž příčiny, proč se tak děje, jsou různé. Může to být například dojezdová vzdálenost od velkého města, „kondice“ staré cihlové zástavby či přítomnost významného zaměstnavatele.
Nymburk – růst cen o 40 %
Skokový růst cen (nejen) panelových bytů v Praze přímo ovlivňuje ceny bydlení ve městech Středočeského kraje. Příkladem je Nymburk, kde se podle statistik společnosti M&M reality v letech 2015 a 2016 pohybovaly průměrné ceny bytů v panelových domech okolo 23 000 Kč za metr čtvereční. Rok 2017 pak přinesl skokový nárůst a průměrná cena za metr čtvereční vyšplhala na 32 000 Kč. Průměrná cena bytu 2+kk ve městě se tak nyní pohybuje okolo 1,7 mil. Kč.
„V některých lokalitách se meziroční nárůst cen panelových bytů pohyboval i kolem 40 %. Důvodů pro takový vývoj je hned několik. Kromě toho, že se daří ekonomice, je to zejména extrémní nárůst tržních cen bytů v Praze, který zapříčinil horší dostupnost bydlení méně movité klientele. Ta pak vyhledává finančně přijatelnější možnosti pořízení bydlení s co nejlepší dostupností Prahy. Jelikož se Nymburk nachází na jedné z hlavních železničních tratí ve Středočeském kraji a je položen blízko dálnice D11, splňuje podmínku dostupnosti dokonale,“ říká k tomu Jiří Jelínek z nymburské pobočky M&M reality. Důvod, proč trend zdražování ve městě táhly převážně panelové byty, je podle něho jasný. V lokalitách, ve kterých se nacházejí kvalitní cihlové byty, si je jejich majitelé již historicky ponechávají a dědí se z generace na generaci. Většina bytového fondu ve městě se navíc nachází právě na místním sídlišti.
Škodovácká poptávka
V Mladé Boleslavi volné byty mizí pod návalem zaměstnanců společnosti Škoda Auto. Právě v tomto městě už pravidlo, že panel je levnější než cihla, neplatí – v průměru jsou jejich ceny srovnatelné. Průměrný byt 3+1 v panelovém domě se v roce 2015 prodával za 20 000 – 25 000 Kč za metr čtvereční, ovšem dnes už je to 30 000 – 40 000 Kč – a to je srovnatelné s cihlovými domy. Podle Jana Koutného, manažera pro Středočeský kraj, je to způsobeno především extrémně vysokou poptávkou po bydlení. „Je to dáno především přílivem pracovníků do společnosti Škoda Auto. Z tohoto důvodu evidujeme mnohem vyšší poptávku než je skutečná nabídka prodávaných bytů. Majitelé prodávaných bytů si tuto skutečnost plně uvědomují a reflektují ji zvýšením požadované ceny,“ říká Koutný.
Jablonecký panel táhne
Dalším zajímavým příkladem je Jablonec na Nisou, kde už panelové byty svými cenami dokonce předehnaly starou cihlovou zástavbu. „Z realizovaných prodejů v Jablonci za posledního půl roku vychází, že průměrná cena panelového bytu o velikosti zhruba 75 metrů čtverečních se pohybuje v rozmezí od 1,5 až 2,2 milionu korun v závislosti na stupni rekonstrukce. U cihlových bytů stejné výměry je toto rozmezí od 1,2 až 1,8 milionu korun. U menších bytů 2+1 o výměře kolem 59 metrů je daný rozdíl srovnatelný. Byty 2+1 jsou na trhu žádanější, tudíž ceny za metr čtvereční vyšší,“ přibližuje situaci ve městě Renáta Beitlová, vedoucí pobočky M&M reality v Jablonci nad Nisou. Na cenách bytů se podle ní promítají podmínky pro rekonstrukci a financování bytových jednotek. „Cihlové domy v Jablonci jsou buď z počátku minulého století, nebo z družstevní výstavby v osmdesátých a devadesátých letech. Energetická náročnost a prostorová dispozice starých cihlových domů jsou nevyhovující a náklady na rekonstrukci jsou tím hodně navýšené. Což vysvětluje nižší pořizovací ceny,“ pokračuje R. Beitlová. Koupě bytu v novější cihlové zástavbě navíc podle ní bývá zkomplikována družstevní formou vlastnictví domu, protože v tom případě mají potenciální kupci problém se získáním úvěru či hypotéky. Proto je pro ně jednodušší a rychlejší pořízení bytu v panelovém domě, a to třeba i za vyšší cenu.
SF/pb
Související články
- Nájemní bydlení v českém balení (II.)
- Lednové reality: doba bilancí a plánů
- Nájemní bydlení v českém balení (I.)
- Brno: rekordní zájem o nové byty
- Nová vláda: program pro bytovou výstavbu
- Byty? VYPRODÁNO!
- Tomáš Běhounek, bnt attorneys in CEE: Forward deals mění bytový trh
- Deloitte: zpráva o českém bytovém trhu
- PDS připravuje první projekty
- Realitní květen: NSZ – dobro došli?