Na hypotéku Češi vynakládají už téměř polovinu příjmů!
Z aktuálních statistik portálu RealityČechy.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly také úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by tak nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil. Kč vynaložila na splátku hypotéky téměř 50 % svých čistých měsíčních příjmů.
Nabídkové ceny bytů v lednu nerostly již tak rychle jako v předchozích měsících. Oproti prosinci vzrostl cenový průměr o 10 000 Kč na 3,12 mil. Kč. V meziročním srovnání je však nárůst cen bytů stále velmi výrazný a činí 16,4 %. V lednu 2018 se byty totiž nabízely o 450 000 Kč levněji, průměr byl tehdy 2,68 mil. Kč – jak vyplývá ze statistik už zmíněného realitního portálu RealityČechy.cz.
Navzdory růstu české ekonomiky i příjmům českých domácností se podle analýzy společnosti GOLEM Finance, zabývající se úvěry na bydlení, stává vlastní bydlení čím dál tím méně dosažitelné – to potvrzují jak index dostupnosti bydlení, tak index návratnosti bydlení.
Index dostupnosti bydlení (IDB), poměřující čisté příjmy domácnosti a výši splátky hypotéky, v lednu meziročně vzrostl o 8 procentních bodů! Zatímco loni v lednu při tehdejších sazbách a cenách vycházela splátka hypotéky na 40 % čistých příjmů domácnosti, nyní je tento ukazatel již na 48 %. Hypoteční sazby za uplynulých 12 měsíců vystoupaly z 2,50 na 3,06 % a průměrná cena bytu, jak již bylo řečeno, vzrostla o těžko uvěřitelných 450 000 Kč na 3,13 mil. Kč. Aby nedocházelo ke zhoršování dostupnosti bydlení, musely by čisté příjmy domácností vzrůst alespoň o 4,5 %. Ve skutečnosti však rostou podle našeho modelu o zhruba 3 %.
Situace na trhu s byty je v jednotlivých krajích ČR hodně odlišná. Podle aktuálních dat je nejhorší situace s dosažitelností vlastního bydlení v Praze, kde IDB již překonal 80% hranici.
A lepší to není ani v případě druhého z indexů, který vyjadřuje poměr mezi cenou bytů a čistými ročními příjmy českých domácností. Podle aktuálních dat pořízení bytu v ceně 3,12 mil. Kč (aktuální cenový průměr) je potřeba 7,19násobek čistého ročního příjmu. Loni v lednu to bylo 6,29násobek. Stejně jako v případě indexu dostupnosti bydlení (IDB) i zde vycházejí nejméně příznivé hodnoty v Praze a Jihomoravském kraji.
Zdroj: GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, ČSÚ
SF/pb
Související články
- Hypotéky: sazby, cena, dostupnost
- Dostupnost bydlení v Česku klesá
- Nájemní bydlení v českém balení (II.)
- Nájemní bydlení v českém balení (I.)
- Tomáš Běhounek, bnt attorneys in CEE: Forward deals mění bytový trh
- Největším problémem Pražanů je bydlení
- Český bytový trh v detailu
- Trh úvěrů na bydlení loni opět rekordní?
- Cyril Dejanovski, Svoboda & Williams: Ceny pražských bytů už neporostou tak rychle
- Banky zvyšují hypoteční sazby