Konference „BIM a digitalizace ve stavebnictví“ už pošesté
Přední odborníci na problematiku BIM ve stavebnictví se letos sešli v Bratislavě už pošesté. Tentokrát však vzhledem k epidemiologické situaci organizátoři mezinárodní konferenci „BIM a digitalizace ve stavebnictví“ převedli ze sálu na internet. Díky tomu se online setkalo 13 odborníků, kteří minulý týden ve čtvrtek ve třech tematických blocích hovořili o Building Information Modeling. Ve virtuální formě konferenci sledovalo 180 účastníků, a to ze svých kanceláří či domovů. Organizátorem akce bylo tradičně vydavatelství Eurostav, a to pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR.
Cílem konference je mezinárodní výměna zkušeností a podpora osvěty k tématu BIM mezi odbornou stavební veřejností. To, že se tuto vizi daří naplňovat, potvrdil i Erik Štefanovič, jednatel společnosti DELTA Slovensko. Ten spolu se svým kolegou Martinem Mišúnem zahájil první blok konference s názvem „Propojení účastníků stavebního procesu do jednoho (BIM) celku“. E. Štefanovič ke svému vystoupení řekl: „Naším cílem bylo zdůraznit pohled na BIM nejen z hlediska informací a prostorového modelu, ale také významného přínosu v efektivitě řízení BIM projektu. Proto naše přednáška byla pojmenována trochu netradičně BIM v 3C – Cooperation, Communication a Coordination -, abychom upozornili na výraznou změnu ve spolupráci, komunikaci a koordinaci stavebního projektu v BIM. Tuto změnu jsme prezentovali na základě praktických zkušeností rozsáhlého BIM projektu, jež momentálně zahrnuje čtrnáct budov a osmdesát čtyři BIM modelů. Úspěšně jej koordinuje projektový tým, v němž pracuje přes osmdesát odborníků ze čtyř zemí, mluvící čtyřmi různými jazyky.“
Mezi dalšími, kteří hovořili o projektech zpracovaných formou BIM z pohledu stavební realizace a praxe, byl například Jaroslav Synek ze společnosti Metrostav. Ten zkonstatoval, že nedostatečné využívání digitalizace je důvodem stagnující efektivity stavebních procesů. Tomáš Minka ze společnosti BIM.POINT ČR zase otevřel otázku digitálního dvojčete a Roman Hajtmanek z Fakulty architektury STU v Bratislavě zdůraznil význam sledování uživatelů prostor pro správu budovy. Ve třetím bloku věnovaném efektivitě práce v systému BIM přiblížil Theodor Sansakrit Strohal ze společnosti STRABAG způsoby, jak urychlit digitální strategii a transformaci BIM. Koncepci zavádění BIM v ČR na konferenci přiblížil na příkladech z praxe Petr Matyáš z odborné rady spolku czBIM, když poslední prezentace patřila Zofii Feliksinské ze společnosti HB Reavis Slovakia, jež zdůraznila nutnost nastavit si na začátku BIM projektu pravidla a požadavky jednotlivých stran na ose developer – architekt – projektant.
„Nejvíce si na konferencích tohoto formátu vážím prostoru pro odborné diskuse, a to jak zkušených projektantů a architektů, tak samotných zhotovitelů, dodavatelů a správců budov. Mám tu možnost slyšet také názory rozhodujících subjektů a akademiků. Diskutujeme jak zkušenosti s BIM z reálné praxe, tak svá očekávání, pojmenováváme překážky, výzvy, ale také formujeme vize do budoucna. Společně tak posunujeme tento revoluční nástroj v českém a slovenském stavebnictví vpřed,“ dodává Erik Štefanovič, jednatel společnosti DELTA Slovensko, která se stala letošním hlavním partnerem konference.
(placený materiál)
Související články
- Ohlédnutí Aleny Zinnerové
- City Forum Bratislava vstupuje do dalšího ročníku
- Dvacet let Stavebního fóra očima Michala Šourka
- Koronavirus a my – na obzoru je Výstavba 4.0
- Alena Zinnerová, Stavební fórum: dnes webináře, zítra zase konference!
- Tvorba moderního města v detailu
- Nekázanka 11 aneb BIM v praxi
- Jednokolka, genetika a taylorismus aneb na okraj jedné konference
- Stavební fórum je od 1. ledna akciovou společností
- BIM v Česku nabírá dech