Kanceláře jsou ve flóru po celé Evropě
Kancelářský trh v Evropě má za sebou rekordní rok. Na Starém kontinentu se loni pronajalo nově přes 10 milionů čtverečních metrů kancelářských ploch, což je nejvíce za posledních deset let. Jak vyplývá ze studie poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate, ve srovnání s rokem 2016 jde o 14% růst.
Absolutně nevyšší zájem o nové administrativní prostory vykázalo Německo, zejména díky fungující ekonomice a pozitivním očekáváním lídrů trhu. Jen ve Frankfurtu se poptávka nájemců meziročně zvýšila o 47 %. Dalším kancelářským „tygrem“ v pořadí byl irský Dublin (+ 45 %), následovaný Madridem (+ 29 %) a Varšavou (+ 28 %). Naopak pokles zájmu o kancelářské prostory ve srovnání s rokem 2016 byl zaznamenán v Lucemburku, Bruselu a Vídni, když oslabuje také poptávka v Londýně.
Prosperitní Praha
V souhrnných „kancelářských“ statistikách figuruje rovněž Praha. Rovněž zdejší kancelářský trh potvrdil reálné dopady růstu zájmu firem o nové kanceláře – jde o pokles neobsazenosti a zvyšující se nájemné. „Ačkoliv na pražský trh loni přibylo 146 000 čtverečních metrů nových kanceláří, zásadně ubylo volných prostor. Neobsazenost poklesla o třetinu na 7,5 %. Letos můžeme očekávat určité zvýšení neobsazenosti kvůli očekávanému dokončení více než 200 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří, přestože už zhruba polovina má zajištěné nájemce,“ shrnuje Lenka Šindelářová z BNP Paribas Real Estate Czech Republic.
Pokud jde o zvyšující nájemné v Praze, netýká se jen centra, ale de facto všech městských částí. Zcela v souladu s předchozími odhady BNP Paribas Real Estate dochází k celkovému meziročnímu růstu průměrně o 5 %. Nejvyšší nájemné (prime rent) v Praze se už dostávají přes hranici 21 eur/m2/měsíc. A nárůsty nájemného jsou patrné i v segmentu kanceláří kategorie B, a to v intervalu 0,5 -1 eur za čtvereční metr a měsíc.
Jak ale upozorňuje Lenka Šindelářová, rozdíl v nájemném se odvíjejí také od toho, v jaké měně je nájemné účtováno. Nové budovy mají nájmy obvykle stanovené v eurech, starší v korunách. V důsledku posilující koruny pak hrají v konečné výši nájmu nemalou roli kurzové rozdíly. „Kupříkladu nájemce, kteří se stěhují do administrativní budovy s nájmem v eurech, ale mají příjmy v korunách, na sílící české měně vydělají,“ upřesňuje Lenka Šindelářová.
Londýnské problémy
Na pozadí vývoje tuzemského trhu kanceláří stojí loňský rekordní výsledek, kdy byly uzavřené pronájmy v objemu přes 500 tisíc m2. Nové pronájmy dosáhly téměř 400 000 m2, což je dalším rekordem pražského trhu, a o 28 % více než v roce 2016. Podle prognózy pražské kanceláře BNP Paribas Real Estate ale poptávka po nových kancelářských prostorách letos mírně oslabí, zejména v důsledku nedostatku zaměstnanců, který tlumí konjunkturu firem a jejich expanzi. Přesto však bude s vysokou pravděpodobností i v roce 2018 překročen roční průměr pronajatých kanceláří, jenž dlouhodobě dosahuje úrovně 300 000 m2.
I přes pozvolný růst nájmů zůstávají pražské kanceláře v rámci Evropy velmi atraktivní, a to i pro nové nájemce. Například v Berlíně oproti roku 2016 překročil růst nájmů 16 % a dosahuje hranice 33 eur/m2/měsíc. Za pozornost určitě stojí vývoj v Londýně, kde po letech soustavného růstu došlo k poklesu nejvyšších nájmů – i v centrálních částech města se propadly o dosud bezprecedentních 10 %. Naopak roste neobsazenost, což je pro londýnský trh další nezvyklý jev a to vše v souvislosti s přetrvávající nejistotou ohledně nadcházejícího brexitu.
SF/pb
Související články
- Slovenský „industriál“ posiluje své pozice
- Poptávka po pražských kancelářích vzrostla
- Logistika: silná poptávka zvyšuje nájemné
- Pražské kanceláře: výstavba se zpomaluje
- Český „industriál“ prožívá rekordní časy
- Kanceláře: zmenší se prostory, zkrátí smlouvy
- Home office na pohovce?
- Banky mění podmínky financování developmentu
- Pražský kancelářský trh dnes a zítra
- Evropa: výroba akceleruje logistiku