Glosář Tomáše Dudy: Prahu čeká nedostatečná nabídka bytů a vzestup cen
Nedávno se v jednom z materiálů, publikovaných na tomto webu, objevil můj pět let starý citát: „Až se kupci konečně rozhýbají, nebude co prodávat. Nedostatečná nabídka nás za pár let čeká ve všech segmentech realitního trhu.“ Autor článku, na kterého pro změnu budu odvolávat já, tuto předpověď označil za „nenaplněnou“ a současnou nabídku bytů přitom považuje za dostatečnou. Já jsem nicméně přesvědčen, že moje „varovná“ prognóza pořád platí.
Současná poptávka v rezidenčním segmentu začíná být vyšší než nabídka, o čem svědčí velké množství bytů prodávaných rovnou z plánů. Jedním z důvodů jsou velice nízké úrokové sazby, ale také „zadržená“ poptávka, která se vytvořila v období dlouhé krize. Lidé v té době kupovali byty v daleko menším měřítku, respektive počtech. Příčina je zjevná: obava ze ztráty zaměstnání a případné neschopnosti splácet hypotéku. Další skupina potenciálních kupců, kteří nákupy odkládali, zase čekala, že ceny nových bytů klesnou ještě níž. V reakci na takto redukovanou poptávku mnozí developeři začali přehodnocovat své plány a čekali s investicemi či projekty na ekonomicky příznivější dobu.
Stavební řízení je ovšem vždy běh na dlouhou trať a trvá většinou několik let. V praxi to znamená, že připravenost nových projektů je dnes, tedy po ukončení krize, nižší než objem poptávky. V současnosti se ekonomická situace zlepšila a zvýšená poptávka byla v minulých měsících uspokojována hlavně doprodejem „ležáků“ a rychlým prodejem bytů v nových projektech. Kapitálově silní developeři sice mají připravené projekty, ale řada jiných právě pro pomalost stavebního řízení stavět zatím nemůže. A právě to brzy způsobí nedostatek bytů na trhu – v naší kanceláři evidujeme zvýšenou poptávku po rezidenčních projektech od všech developerů.
Vývoj pražského bytového trhu
Výhodné financování a ještě pořád rozumné ceny nových bytů v Praze poptávku zjevně akcelerují. Podle společnosti Central Group vzrostly ceny bytů v jejich projektech za poslední rok o 7 %. Tuto informaci – na rozdíl od jiných průzkumů trhu – považuji za velice přesnou, autor údajů totiž vychází ze stavu prodeje bytů ve svých projektech a svými prodejci.
Blížící se nedostatek „zboží” bude vytvářet ještě silnější tlak na ceny. Přitom současně rostou i ceny vstupů, tj. ceny pozemků, stavebních prací a materiálů. A navíc bude od příštího roku na stavební pozemky uvalena DPH. Pokud se nestane něco nepředvídaného v politické sféře nebo ekonomice, věřím tomu, že ceny bytů v důsledku výše uvedených skutečností v Praze dál porostou. Jde o zákon nabídky a poptávky a ten funguje bezchybně. Už jsme to zažili a já věřím, že historie se bude opakovat.
Autor je ředitelem realitní kanceláře Professionals.
Související články
- Rezidenční Praha: rekordní rok 2014?
- Pražský bytový svět podle Trigemy aneb všechno je trochu jinak
- Jak pražský rezidenční trh vidí Ekospol
- Pražský bytový trh: opravdu nadějné vyhlídky
- Rezidence: nepoučitelní pražští developeři
- Pražské rezidence – jak to vidí Trigema
- Glosář Evžena Korce: Rok 2012? Především návrat ke zdravě fungujícímu trhu!
- Pražské rezidence: letos oživení výstavby
- Pražské rezidence: nabídka trojnásobně převyšuje poptávku
- Praha: ceny i prodej nových bytů trhají rekordy