Glosář T. Groznera: kde v Praze stavět?
Je tu trend, v němž mnozí vidí budoucnost pražské bytové výstavby: brownfieldy! Rozsáhlé nevyužívané plochy, mnohdy se zrezivělými a opuštěnými konstrukcemi, jsou jistě zajímavou lokalitou pro developery. Stačí připomenout čerstvý nákup obřího brownfieldu na Zličíně společností Central Group, nebo projekty ve Vysočanech, Jinonicích či Hloubětíně. Nicméně – pro bytovou výstavbu nejsou jedinou variantou.
Dobře situovaný brownfield má řadu výhod. Vždyť třeba na Smíchově vyrostou bytové domy vzdálené pár minut od centra Prahy – dopravní dostupnost je v dané lokalitě bezkonkurenční. Přínosem je také vynikající občanská vybavenost, když další bonusy spjaté s tím s bydlením přímo v srdci české metropole asi netřeba vyjmenovávat. Zároveň je ale nutné počítat s tím, že takové byty se pohybují cenově vysoko.
Městské brownfieldy už ze své podstaty nabízejí jedinečnou možnost bytové výstavby v hustě zastavěných místech, kde je nedostatek volných pozemků a kde by jinak nové byty jednoduše nemohly vzniknout. V tomto směru jsou brownfieldy unikátní a právem vyzdvihované.
Teritoriální limity
Obecně vzato, pro výstavbu jsou brownfieldy zkrátka zajímavou možností a do budoucna se jejich význam ještě zvýší. Zároveň je ale nutné mít na paměti, že jejich počet je omezený a že nejsou jedinými a nutně nejlepšími lokalitami, kde v Praze byty stavět. Podle studie Institutu plánování a rozvoje Prahy vzniká nejvíce developerských projektů v takzvaném pražském prstenci a tento trend zůstane jistě ještě dlouho platný.
Co si představit pod oním prstencem? Laicky řečeno, oblasti na okraji sídlištní zástavby, dále od centra Prahy, ale stále s dobrou dopravní dostupností. Nabídkové ceny se tam pohybují níže a pro běžného kupujícího jsou proto tamní byty dostupnější. Poptávka po těchto projektech neklesá, naopak roste a nedá se předpokládat nějaký zvrat.
Jako příklad takového projektu zmíním Nové Chabry, které vyrostly jen několik stovek metrů od pražských Kobylis. Výhody takového bydlení jsou zjevné – byty jsou velkorysejší, i ty menší mohou mít při zachování příznivé ceny větší metráž, příjemná je zeleň v okolí, cyklostezky, dětská hřiště.
I v prstenci kolem metropole samozřejmě zásadně záleží na lokalitě. Je potřeba přemýšlet nad tím, zda je poblíž dostatečná občanská vybavenost a zda dopravní spojení s centrem je skutečně vyhovující. Ať tak, či onak, jediná správná odpověď na to, kde v Praze stavět byty, neexistuje. Jako vždy má vše své pro a proti.
Tal Grozner
Související články
- Praha: ceny i prodej nových bytů trhají rekordy
- Praha: nové byty letos zdražily o 9,4 %
- Prokop Svoboda, Svoboda & Williams: neblbnout a držet rezervy!
- Pražská bytová krize: novinka, nebo dědictví minulosti?
- Praha: koalice se pře kvůli družstevnímu bydlení
- Prokop Svoboda, Svoboda & Williams: Česko čeká rozvoj nájemního bydlení
- Glosář M. Tomáškové: Pokles cen nových bytů nečekejme!
- Praha, bytová krize a development (1)
- Singles na bytovém trhu
- Praha: letos se prodá nových bytů za 31 miliard korun