Bytové výstavbě dominuje Středočeský kraj
Nejvíce nových bytů v rodinných a bytových domech v přepočtu na obyvatele se loni začalo stavět ve Středočeském kraji. Na 1 000 obyvatel tam připadaly téměř čtyři byty. Naopak nejméně to bylo v Ústeckém kraji s podílem 1,22 bytu, přičemž průměr za celou Českou republiku byl v roce 2018 2,49 bytu na 1 000 obyvatel. Rodinné domy se podle údajů ČSÚ na celkově zahájené výstavbě nových bytů podílely 72,5 %.
Za Středočeským krajem v intenzitě bytové výstavby vzhledem k populaci následovaly Plzeňský kraj (3,12 bytu na 1 000 obyvatel), Vysočina (3,07 bytu) a Jihomoravský kraj (2,68 bytu). Naopak nejméně to po Ústeckém kraji bylo v Karlovarském (1,59 bytu), Libereckém (1,70 bytu) a Moravskoslezském kraji (1,78 bytu).
Útěk z Prahy
„Vysoké ceny nemovitostí vyhánějí obyvatele Prahy do Středočeského kraje, kde mohou koupit rodinný dům za cenu pražského bytu. Z těchto důvodů se v přepočtu na 1 000 obyvatel nejvíce staví ve Středočeském kraji, kde kromě Středočechů stavějí i Pražané,“ komentuje uvedená čísla analytik společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Prodejní ceny nových bytů v bytových domech překročily v Praze na konci loňského roku 100 000 korun za metr čtvereční a od poloviny roku 2015 stouply o více než čtyři pětiny.
Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy je intenzivní bytová výstavba pro Středočeský kraj charakteristická po celé poslední desetiletí. „Společně s Prahou vykazuje tento kraj největší relativní výši přírůstku obyvatelstva. V Praze je však výstavba výrazněji než ve Středočeském kraji brzděna zdlouhavým stavebním řízením. V Praze chybí převážně z tohoto důvodu více než 20 000 bytů. Nabídka bydlení tak ve Středočeském kraji pružněji reaguje na rostoucí poptávku,“ uvedl L. Kovanda.
V absolutním počtu nově zahájených staveb bytů byl nejlepší rovněž Středočeský kraj (5 432 bytů), po němž následovaly Jihomoravský kraj, Praha a Moravskoslezský kraj. Nejméně novostaveb stavební firmy a jednotlivci zahájili v Karlovarském (470 bytů), Libereckém a Ústeckém kraji.
Sever Moravy preferuje domy
Největší podíl rodinných domů na celkovém počtu zahájených bytových novostaveb byl loni v Moravskoslezském kraji (91,4 %). Následovaly Středočeský a Pardubický kraj. Naopak výrazně nejnižší podíl rodinných domů na bytové výstavbě měla Praha (15,1 %), za ní pak Olomoucký kraj a Vysočina. Průměr za celou republiku byl 72,5 %.
Nejvíce se podle Křečka staví v ekonomicky prosperujících krajích, kde jsou přijatelné ceny pozemků: „Vysoká poptávka po výstavbě je i v Praze, kde jsou však pozemky velmi drahé. To v podstatě znemožňuje výstavbu nových rodinných domů. Navíc velká koncentrace lidí na jednom místě vede k rozepřím. Starousedlíci preferují zeleň a parky, naopak přistěhovalci chtějí výstavbu nových developerských projektů, aby měli kde bydlet.“ Aktuálně platný stavební zákon podle něj navíc umožňuje, že se vzájemné spory táhnou dlouhé roky.
SF/pb
Související články
- Rekordmany bytové výstavby jsou Praha a Říčky
- Krize, nebo bonanza?
- Praha: ceny i prodej nových bytů trhají rekordy
- Realitní září: hon na nájemní byty
- Lukáš Kovanda: Pomalá výstavba ekonomiku poškozuje
- Praha: nové byty letos zdražily o 9,4 %
- Pokles cen rezidencí v nedohlednu
- Praha – rekordman drahého bydlení
- Brno: bytový trh lámal rekordy
- Prokop Svoboda, Svoboda & Williams: neblbnout a držet rezervy!