MIPIM vytyčil Nový úděl
Světoví investoři ukázali na veletrhu MIPIM, který skončil minulý pátek, svůj nemalý apetit a na vlně jejich zájmu o celou střední Evropu se nadále poveze i Česko: předpokládá se obdobný objem investic jako v loňském rekordním roce. Očekávané poptávce vyšla vstříc Praha, Brno a Ostrava: tři největší česká města prezentovala ve společné expozici širokou škálu konkrétních projektů pro různorodé investiční záměry.
Czech Cities se na MIPIM prezentovaly na ploše více než 250 m2. K Praze a Ostravě se letos připojilo také Brno, které se na MIPIM vrátilo po tříleté přestávce. Obrázek o tuzemském trhu s nemovitostmi dotvářela přítomnost spoluvystavovatelů. Hlavními partnery byli česká Asociace developerů, Central Group, P3 Logistic Parks, Penta Investments a Technologický Park Brno. Partnery byli AFI Europe Czech Republic, Crestyl, Residomo a Unibail-Rodamco.
O čím dál více konkurenčním trhu evropských metropolí vypovídá i fakt, že se MIPIMu zúčastnilo na 700 zástupců municipalit, mezi nimi všechny významné evropské metropole od Londýna přes Berlín a Paříž až po Moskvu. Investorů přijelo do Cannes 5 300. Konkrétní výsledky první společné prezentace tří největších českých měst na MIPIMu ukáže až čas – vzhledem k výši investic do rozsáhlých projektů je to vždy běh na dlouhou trať. Již nyní ale lze říci, že návštěvnost expozice byla vysoká; recepce na stánku pro stávající a potenciální obchodní partnery a investory se zúčastnilo na 150 hostů. Celkem veletrh podle odhadů navštívilo 23 000 akreditovaných účastníků z 90 zemí. Z České republiky přijelo do Cannes na 50 společností.
Primátorka o veletrhu
MIPIM letos navštívila i pražská primátorka Adriana Krnáčová. K prezentaci hlavního města na veletrhu uvedla: „Praha je unikátní město s bohatým historickým geniem loci, s nímž se identifikujeme a chceme jej zachovat. Právě proto, že máme na co navázat, chceme z hlavního města znovu vytvořit centrum světové architektury a mít zde stavby od ikon v oboru. První vlaštovkou může být budoucí revitalizace Masarykova nádraží, kde pod taktovkou Penta Investments vzniká Central Business District podle vize uznávané architektky Zahy Hadid. Projekty tohoto typu mohou vznikat na celkem 15 velkých rozvojových územích, které má Praha aktuálně k dispozici a do nichž je třeba přivést nový život. Modelovým příkladem, který na MIPIMu prezentujeme a zaznamenali jsme na něj velký ohlas, je území takzvaná Kreativní čtvrti v Praze 9. Je totiž velmi dobrou ukázkou spolupráce mezi řadou subjektů: městem, příslušnou městskou částí, architekty, soukromým investorem a developerem i dalšími zájmovými skupinami, jakými jsou v tomto případě umělci. Inspirací pro tento projekt nám byla pařížská La Défénse, kdy zde v první fázi vzniklo několik budov, které vdechly celému území nový ráz. Na ně se pak navazovaly další investice a pokračující výstavba až do dnešní hypermoderní čtvrti se všemi funkcemi potřebnými pro příjemný život: od práci přes bydlení až po volnočasové aktivity.“
MIPIM Awards 2017
Administrativní centra | WARSAW SPIRE, Varšava, Polsko |
Rekonstruované budovy | CHAMBON, Brusel, Belgie |
Rezidenční projekty | li01 – NOVOSTAVBA 6 BYTOVÝCH DOMŮ NA LIEBIGSTRASSE 1, Berlín, Německo |
Obchodní centra | VICTORIA GATE, Leeds, Velká Británie |
Hotely a turistické rezorty | MAISON ALBAR HOTEL PARIS CÉLINE, Paříž, Francie |
Průmyslové a logistické nemovitosti | EVROPSKÝ LOGISTICKÝ AREÁL NIKE, Ham, Belgie |
Nemocnice a další projekty zdravotní péče | GAPS, Slagelse, Dánsko |
Zelené budovy | THE Museu do Amanhã (muzeum budoucnosti), Rio de Janeiro, Brazílie |
Městské projekty regenerace | be-MINE, Beringen, Belgie |
Projekty budoucnosti | CHINA WORLD TRADE CENTER (FÁZE 3 C), Peking, Čína |
Projekty budoucnosti velkého rozsahu | KASHIWA-NO-HA SMART CITY, Kashiwa, Japonsko |
„Nový úděl“ jako cesta
Revoluce v technologiích, geopolitická nestabilita a společenské změny se promítají do celosvětového byznysu – a MIPIM ilustroval, že ani realitní trh není výjimkou. Letošním ústředním tématem proto byla myšlenka „Nového údělu“, parafrázujícího Rooseveltův meziválečný New Deal v USA.
Realitní experti se shodli na tom, že „Nový úděl“ klade před současný světový trh s nemovitostmi čtyři velká témata. Prvním z nich je nutnost systematického urbanistického plánování. Na Zemi bude již brzy žít 8,3 mld. lidí a do roku 2050 dvě třetiny z nich budou žít ve městech. To bude klást na světové metropole obrovské nároky – např. pokud jde o jejich schopnost reagovat na klimatické změny, strategie investování, architekturu či stavební technologie.
Druhým úkolem je efektivnější využívání zdrojů. Do popředí zájmu se dostává tzv. cirkulární ekonomika – zvlášť se zřetelem na to, že energetická poptávka vzroste o 40 % a polovina světové populace bude žít v oblastech s nedostatkem vody. Třetím tématem jsou ekonomické a geopolitické změny. Brexit a volby v USA, Francii, Německu, Itálii a Nizozemsku – to vše bude mít vliv na globální realitní trh, na investice i na budoucí mezinárodní spolupráci. Čtvrtou velkou výzvou je digitalizace a s ni související témata, která budou čím dál víc ovlivňovat realitní sektor: tzv. Big Data, Smart Data promítající se např. do „chytrých domácností“, umělá inteligence, virtuální realita, 3D tisk a jeho využití v architektuře a stavebnictví apod.
(29. ročník veletrhu MIPIM se v Cannes uskuteční od 13. do 16. března 2018.).
SF/pb
Související články
- Jihočeské realitní etudy
- Legislativa: špinavé peníze a realitní trh
- Novinky ve světě RK Professionals
- Glosář Zdenky Klapalové: Realitní trh reaguje na pandemii
- Best of Realty: soutěží pět desítek projektů
- REM Autumn 2020: nemovitosti v dobré kondici
- Tomáš Duda, RK Professionals: Každá katastrofa je k něčemu dobrá
- Co nás čeká aneb realitní křišťálová koule (Klapalová, Běhounek, Forejt, Linhart, Michálek, Mládek)
- Co nás čeká aneb realitní křišťálová koule (Korec, Novotný, Pácal, Palička, Soural, Svoboda, Šourek)
- PF 2020