Smíchovský Anděl: znovuzrozené kanceláře
Kancelářské budovy na Andělu chytají druhý dech. Po letech stoprocentní obsazenosti nyní řada z nich prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která jejich užitné hodnoty výrazně zvýší. Populární čtvrť Karlín, kterou dnes firmy často vyhledávají díky přímé návaznosti na centrum Prahy, tak může brzy začít pociťovat konkurenci, které dosud čelily svou vyšší kvalitou.
„U klientů se dnes často setkávám s názorem, že budovy postavené před více než deseti lety již nejsou funkční. Firmy prahnou po nových budovách. Kancelářská budova ale není spotřební zboží a i starší budova má své výhody. Po deseti letech ji nezbouráme, ale zmodernizujeme ji a pomůžeme jí dohnat aktuální trendy,“ říká Petr Markvart z kancelářského týmu společnosti Cushman & Wakefield.
V novém za pár týdnů!
Pokud je revitalizace budovy v rukou schopného vedení, zabere jen pár týdnů a majiteli i nájemcům může přinést výrazná pozitiva. Část budov v lokalitě smíchovského Anděla jí má již za sebou, v dalších probíhá a ostatní teprve čeká. Majitelé prosvětlují celý prostor, modernizují interiér a často i fasádu. Někdy mění i okna, zřizují populární kolárny, sprchy nebo třeba nabíječky na elektromobily a další služby pro své nájemce. První kancelářskou budovu na Smíchově, Zlatý Anděl, projektoval architekt Jean Nouvele, a její otevření v roce 2000 odstartovalo kancelářský boom nejen v této lokalitě, ale v celé Praze. „Zlatý Anděl díky investicím do rekonstrukce získal certifikát BREEM a je tak plně konkurenceschopný s nejnovějšími budovami,“ říká Martin Rozhoň ze společnosti CBRE Global Investors, která budovu vlastní a dodává: „V červenci otevřeme i nový showroom, ve kterém si potenciální nájemci mohou prohlédnout prostory v novém standardu.“
„Staré“ bývá prestižní!
Revitalizované kanceláře bývají řešením pro ty, pro které je důležitá prestižní adresa. Právě centrum města nabízí starší revitalizované budovy, pro vznik nových budov zde totiž nezbývá místo. Developeři jsou nuceni stavět nové projekty převážně v okrajových částech města. S polohou v centru většinou souvisí i dostatečný výběr služeb v okolí a dobrá dostupnost lokality, což ocení především zaměstnanci. Například stanicí metra Anděl projde podle průzkumu Dopravního podniku hlavního města Prahy okolo 100 000 cestujících denně a další tisíce sem proudí tramvajovými linkami.
Související články
- Brno, Ostrava: kancelářské trhy v různé kondici
- Starší kanceláře jsou výhodná investice
- Praha: nových kanceláří nepřibývá
- Brno v realitní euforii
- Vysoká poptávka po kancelářích přetrvává
- Karlín – kancelářský eden
- Glosář Eduarda Forejta: Dvacet let a pořád jinak aneb rok 2016 s přívlastkem rekordní i nejhorší
- Praha: pořadníky na nové kanceláře?
- Zářné kancelářské zítřky?
- Kanceláře: Brno letos ve výstavbě „porazí“ Prahu