Roste zájem o bezpečné bydlení – v kurzu jsou kamery a čidla
Mezi kupujícími nových bytů roste podle ankety mezi developery narůstá zájem o bezpečnější bydlení. Nejčastějšími požadavky klientů na tomto poli jsou bezpečnostní dveře či fólie do oken, a také kamerový systém ve společných prostorách. Přibývá také elektronických čidel, která majiteli přímo nahlásí přítomnost cizí osoby v bytě na mobilní telefon.
„Bezpečnost je jednou z hlavních otázek, kterou dnes lidé řeší v téměř každé situaci, bydlení nevyjímaje. Platí také, že čím vyšší standard a tím pádem cena, o to vyšší zabezpečení bytu kupující vyžadují,“ říká mluvčí Central Group Marcela Fialková. Standardem v luxusnějších projektech je podle ní například kamerový systém v suterénech a podzemních parkovištích či pohybová čidla ve všech bytech a garážích. „Samozřejmostí je také videotelefon a pancéřované vstupní dveře do bytů. Bezpečnost bytů v přízemí pak zvyšují soukromé předzahrádky nebo parapety minimálně v úrovni dvou metrů nad terénem,“ doplnila.
Důraz na bezpečnost roste
Podle ředitele společnosti Trigema Marcela Sourala je bydlení v Praze hlavně mezi cizinci oblíbené právě proto, že ho ve srovnání s řadou dalších evropských metropolí považují za bezpečnější: „Důraz na bezpečnost je ale jednou z priorit také pro domácí zájemce o bydlení a v poslední době se mírně zvyšuje. Proto nabízíme například kamerové systémy u jednotlivých vchodů a vjezdů, požární hlásiče ve společných chodbách a jednotlivých bytových jednotkách.“
Podobně jako Central Group i Trigema nabízí monitoring bytu s pomocí pohybových čidel, které majitelům v případě nepřítomnosti nahlásí pohyb cizí osoby v bytě na mobilní telefon.
Více než čtvrtina klientů společnosti FINEP si nechává dělat větší změny v elektroinstalaci právě kvůli zapojení kamerového nebo jiného bezpečnostního systému v podobě čidel. „U rodinných domů navíc vnímáme, že si klienti nechají instalovat bezpečnostní fólie do oken. A v případě bytových domů, pokud se tak společenství vlastníků domluví, se zavádějí kamerový bezpečnostní systém,“ dodal mluvčí firmy David Jirušek.
Chrání dveře i klíče
Ekospol registruje hlavně zájem o odolné bezpečnostní dveře. „U všech bytů standardně nabízíme bezpečnostní dveře třetí třídy, které jsou odolné proti nejznámějším metodám násilného vniknutí. Luxusní byty vybavujeme rovnou dveřmi čtvrté třídy. A stále častěji se setkáváme s tím, že si za vyšší bezpečnostní třídu připlatí i klienti kupující standardní byt,“ uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.
Zhruba 15 % klientů Skanska Reality vyžaduje elektronický zabezpečovací systém nebo ochranné fólie na skla v oknech. „Součástí některých našich budov je také systém generálního klíče. Vstupní dveře do svého bytového domu si někteří noví majitelé bytů otevírají pomocí kódu nebo čipu, díky čemuž je do značné míry eliminována nežádoucí přítomnost cizích osob,“ vysvětluje generální ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková.
Foto: Renxx Gmdr
Související články
- Pražský rezidenční trh: 7000 – 7 %
- Bytová Praha prožívá boom
- Koncern Trigema dosáhl rekordního obratu
- Realitní říjen: development je optimistický, starosti mu dělá jen legislativa a stát
- Praha: prodej bytových novostaveb stoupl o 28 %
- Praha: trh nových bytů dnes a zítra
- Kanceláře: klasika nebo open-space?
- Slabší koruna postihla polovinu stavebních firem
- Developerská hitparáda: vítězem je EKOSPOL
- Praha: prodáno 5 033 nových bytů za 17,7 miliard korun