Jak ochránit byt před hlukem z ulice
Když si Vávrovi koupili starší domek v malé obci poblíž rušné křižovatky, počítali s tím, že plánovaný obchvat obce bude otázkou maximálně jednoho roku. Brzy se ale ukázalo, že očekávání bylo příliš optimistické a na tom, aby měli doma více klidu, budou muset zapracovat sami.
Jak na rekonstrukci oken
Vyměnit okna a vyřešit zateplení se brzy ukázalo jako nutnost. V případě Vávrových by nová okna měla přinést nejenom úsporu tepla, ale byt také celkově odhlučnit. Stavba obchvatu se totiž nejen oddálila, ale provoz se stále zvětšoval. Soused Vávrových, který rekonstruoval před dvěma lety, zvolil plastová okna s trojsklem. Proti starým zdvojeným oknům to bylo citelné zlepšení, ale zejména večer, kdy dům utichl, hluk stále rušil. Navíc při průjezdu velkého kamionu sklo v obývacím pokoji vibrovalo.
Cena oken byla pro Vávrovi důležitá, ale od začátku ji chápali jako investici, která by jim měla účinně pomoci a zlepšit komfort bydlení. Poptali proto několik dodavatelů, cenové nabídky se lišily i o desítky procent. Na požadavky ohledně útlumu hluku byla vesměs stejná odpověď, že nová okna s trojsklem poskytnou dostatečnou ochranu. Málokdo jim dokázal problematiku odhlučnění vysvětlit.
Někteří dodavatelé ve snaze „urvat zakázku“ byli ochotni slíbit a tvrdit prakticky cokoliv, aniž by dům viděli. Nakonec Vávrovi vsadili na renomovaného českého výrobce oken, který dodal vypracovanou cenovou nabídku až na základě toho, že jeho pracovníci dům viděli. Navržené řešení pak srozumitelně vysvětlili a ukázali i výsledky měření oken z hlediska útlumu zvuku. Vávrovi byli překvapeni, když se dozvěděli, že trojsklo nepřinese významně větší zvukový útlum než běžné dvojsklo. Prostřední tabule se navíc může chvět a proto se do těsné blízkosti silnice, kde se mohou přenášet i otřesy, ani příliš nehodí.
Základem ochrany proti hluku je volba zasklení a počet těsnění v profilu
Na základě doporučení se Vávrovi rozhodli, že si pořídí levnější plastová okna, i když původně uvažovali o dřevě. Investovali ale do kvalitního zvukově izolačního zasklení. Jak jim vysvětlil budoucí dodavatel, materiál nemá na útlum hluku zásadní vliv. Důležitější je zvolit profil, kde jsou tři těsnící roviny, proto si vybrali plastová okna se středovým těsněním. Dodavatel upozornil i na důležitost kvalitní montáže.
Řešení problémů s hlukem přináší speciální skladba skla s různými tloušťkami skleněných tabulí a rozšířeným meziskelním rámečkem. Ta je dostačující ve většině případů. Dům Vávrových ale od velmi hlučné silnice dělí jen chodník a miniaturní předzahrádka – proto jim odborník doporučil použít dvojsklo s jednou tabulí tvořenou vrstveným sklem s integrovanou protihlukovou fólií, které jako bonus poskytuje i větší odolnost proti rozbití. Speciální skla potřebovali Vávrovi jen do tří menších oken v domě, proto se rozhodli dát na doporučení odborníka a objednali si dvojsklo, kde vnější tabule byla spojena protihlukovou fólií. Pořizovací cena byla sice o několik tisíc větší, ale výsledek předčil jejich očekávání – a soused začal zjišťovat, zda by jeho okna šla přesklít.
S hlukem pomůže i kvalitní venkovní stínění
Na radu odborníka se Vávrovi rozhodli investovat i do venkovních rolet instalovaných pod omítkou. I když s takovým nákupem původně nepočítali, ukázalo se, že to byla velmi rozumná volba, nejenom z hlediska hlučnosti, ale i kvůli většímu soukromí. V létě byli překvapeni, že stažené rolety dokázaly ochránit jejich byt i před slunečním žárem, protože okna do ulice jsou orientována na jih. Řešit venkovní stínění spolu s okny se vyplatilo, bez dodatečných stavebních úprav byly zapraveny pod omítku při následném zateplení. Z venkovního pohledu tak nejsou vidět na domě žádné rušivé prvky a nebylo ani nutné zmenšovat plochu oken – vše společně výborně funguje i vypadá.
Z finančních důvodů Vávrovi zvolili manuální ovládání venkovních rolet. Nakonec tři okna, na která rolety instalovali, není takový problém každý večer zatáhnout.
Okna volte především podle toho, kde mají sloužit
Okna do směřující do zahrady nechali Vávrovi osadit trojsklem. Místnosti jsou orientovány na sever, proto dali na radu odborníka a pořídili si trojskla s vysokou světelnou propustností, aby do interiéru prošlo maximum světla.
„Manželka si vysnila široký průchod z kuchyně do zahrady,“ říká pan Vávra, „museli jsme tak část stěny vybourat a navíc jsem měl obavu, aby kolem dveří netáhlo.“ Odborník v tomto případě doporučil odstavně posuvný portál s rámem po celém obvodu dveří. Okna lze pohodlně odsunout, v otevřeném stavu nezabírají místo v kuchyni a v prahové části těsní stejně dobře jako klasická okna. I z hlediska ceny to bylo pro Vávrovi přijatelné řešení. „Byl to výborný nápad,“ chválí rozhodnutí paní Vávrová, „dát si odpoledne kávu nebo si ugrilovat rychlou večeři na zápraží je prostě fajn.“
Pokud se chystáte na výměnu oken, dobře si promyslete, co od nich očekáváte. „Když přijdeme na návštěvu k sousedům, říkáme si, že ta práce s výběrem oken se vyplatila,“ dodává pan Vávra, „rozdíl mezi klidem v našem obýváku a u sousedů je opravu citelný.“
Co z toho plyne?
Nejsou okna jako okna. Dříve než se necháte unést „výhodnými“ a „super výhodnými“ nabídkami, kde je dopředu vše vyřešeno. Zvažte, co od nových oken opravdu potřebujete. Šetřit je důležité, ale jen na správném místě. Můžete totiž buď „bydlet“ nebo „dobře žít“.
Související články
- Kanceláře: otevíratelná okna jsou nutností
- Slavné vily a rodinné bydlení v proměnách času
- Ceny bytů rostou, ale bydlení je dostupnější
- Zájem o nemovitosti ve střední Evropě je stále silný
- Krátkodobé pronájmy: slušný zisk i hrozba regulace
- Jaromír Kafka, Sportakcent: provozní náklady bazénů dokážeme snížit o 50 %
- Hypotéky v Praze a v regionech
- Jakub Cigler: chci být poučeným optimistou!
- Investoři vyžadují transparentnost
- Glosář Michala Šourka: V Praze se přestane stavět?