Vychází nové číslo časopisu ERA21 – 4/2012
Navrhování měst pro stárnoucí populaci, modely domovů sociální péče, design pro tělesně znevýhodněné, navrhování prostředí pro postižené stařeckou demencí… Napadá vás snad nějaké ještě méně atraktivní téma pro mladého, energií a ideály nabitého architekta na začátku kariéry? Také jsem léta statečně odolával. A to přesně do poloviny minulého roku, kdy znenadání nastal čas začít se starat o stárnoucí rodiče. Téma, které mě ani přes jeho evidentní společenskou naléhavost dosud příliš neoslovovalo, se ze dne na den stalo velmi zásadním. V živé diskuzi s přizvanou kurátorkou čísla Marcelou Steinbachovou jsme se následně ptali mnoha architektů a jiných odborníků na jedinou otázku: Jak a kde byste chtěli stárnout vy? Vážení čtenáři, vážené čtenářk
Sladký život?
Marcela Steinbachová
Stárnutí populace vnímáme jako negativní trend naší na výkon zaměřené společnosti. Možná nám ale stárnutí může přinést i otevření obzorů při formulaci nových výzev. Jsou jistě lidé, kteří se těší na odpočinek v domově důchodců. Ale troufám si tvrdit, že jsou v menšině. Někteří přijmou stěhování do takového zařízení jako neodvratnou samozřejmost – nemají často ani na výběr –, někteří si je svobodně zvolí. Přesto není zcela jasné, proč se u nás stále v takové míře staví především izolované, vysokokapacitní a monofunkční objekty zmíněného nemocničního typu, když se okolní vyspělé státy zaměřují především na poskytování širokých pečovatelských služeb a na maximální integraci (nejen) stárnoucích do běžného života a místního společenství. Má to pozitivní vliv na větší psychickou pohodu, pevnější zdraví, a je to dokonce finančně výrazně výhodnější. Města, stavby, objekty by měly být přístupné jak pro zdravé, krásné, mladé, tak i pro stárnoucí, nemohoucí či jakkoli dočasně či dlouhodobě postižené.
Je evidentní, že stárnoucí lidé se již stávají, oproti minulosti, generací sebevědomou, která ví, co chce, a nebojí se o to usilovat, generací do jisté míry finančně zajištěnou, a tedy zajímavou pro rozvoj různých investic, od výroby specifických telefonů a rychlovarných konvic až po investice do staveb určených pro aktivní stárnutí. V tomto smyslu není třeba váhat. Doufejme tedy v prozíravost nejen firem, ale i samospráv, že naše generace se již dožije větší možnosti volby.
Na dalších stránkách tohoto čísla naleznete různé typy lákavých alternativ. Nechte se prosím inspirovat. Normálností, vstřícností, otevřeností. Navrhováním pro všechny.
Související články
- Vychází nové číslo časopisu ERA21 4-Special 2013
- Vychází nové číslo časopisu ERA21 – 6/2012
- Vychází nové číslo časopisu ERA21 – 5/2012
- Vychází speciál časopisu ERA21/2012
- Vychází nové číslo časopisu ERA21 – 2/2013
- Vychází nové číslo časopisu ERA21 – 3/2012
- Vychází nové číslo časopisu ERA21 – 2/2012
- Vychází nové číslo časopisu ERA21 – 1/2012
- Vychází nové číslo časopisu ERA21 – 6/2011
- Vychází nové číslo časopisu ERA21 – 5/2011