Ubytovací platformy nadále neposkytují informace
Živnostenským úřadům v Praze se nedaří od platforem krátkodobého ubytování typu Airbnb získat informace o ubytovatelích a uzavřených smlouvách. Na jednání komise ke krátkodobého ubytování to řekla ředitelka živnostenského odboru magistrátu Eva Novaková. Povinnost platformám nařídila novela zákona, která vstoupila v platnost 24. dubna.
V Praze je 22 živnostenských úřadů a vedle toho magistrátní, který funguje jako krajský a zajišťuje metodickou a koordinační činnost. Všechny úřady podle ředitelky vzápětí po účinnosti zákona obeslaly platformy, které na jejich území působí, zejména největší Airbnb a Booking.com. „Ani od jedné z platforem dosud nemáme ani jedny údaje,“ řekla E. Novaková.
Podle schváleného zákona musí provozovatelé digitálních ubytovacích platforem na vyžádání sdělit do 30 dnů obecnímu živnostenskému úřadu poskytovatele ubytování, počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za tyto služby, ale i adresu bytu. Živnostenské úřady by poté mohly údaje předávat dalším institucím, třeba hygienickým stanicím a cizinecké policii.
V ČR se přes platformu Airbnb podle údajů služby a Českého statistického úřadu předloni ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů. Při domácích cestách ji využilo 115 000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívalo kolem 11 500 bytů. Krátkodobé ubytování bylo letos dočasně zakázáno kvůli pandemii koronaviru, podle provozovatelů i po opětovném povolení počet ubytovaných i nabízených bytů výrazně klesl.
ČTK
Související články
- Praha 1: dotace na zmírnění dopadů krátkodobých pronájmů
- Praha: krátkodobé pronájmy na ústupu
- Praha: standardních nájemních bytů přibývá
- „Airbnb“ bytů prudce ubylo
- Praha 1 pro zákaz platforem typu Airbnb
- Praha 1 chce zakázat krátkodobé ubytování
- Praha jedná o regulaci služeb typu Airbnb
- Praha: pronájmy kanceláří vzrostly o 80 %